Opłaty drogowe – Słowacja zmiany

13382
Opłaty drogowe - Słowacja

Opłaty drogowe – Słowacja

Przed zbliżającym się sezonem narciarskim i nasileniem wyjazdów przypominamy, że od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostały winiety elektroniczne.

Zastąpiły one klasyczne winiety naklejane dotychczas na przednią szybę samochodu.

Opłaty drogowe - Słowacja

Opłaty drogowe – Słowacja

Opłaty drogowe, w formie winietek, pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych: D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6.

Winiety elektroniczne można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, także poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”. Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie to trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.

Opłaty drogowe – Słowacja – Ceny winiet elektronicznych w 2016 roku są takie same jak w latach poprzednich.

  • 10-dniowa – 10 € (ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
  • miesięczna – 14 € (ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
  • roczna – 50 € (ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego)

Zwolnione z opłaty są pojazdy 2-kołowe, np. motocykle, natomiast motocykl z przyczepą musi już posiadać winietkę.

Brak winietki karany jest mandatem! Mandat jest w wysokości jej 10-krotnej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu i czasu jego pobytu na Słowacji.

Aktualne stawki dla pojazdów powyżej 3,5 tony:  znajdziecie tutaj

Zobacz opłaty w innych krajach:

 ⇒ Czechy ⇒ Rumunia ⇒ Węgry