Hyundai pracuje nad rozwojem sportowej linii N podczas Nürburgring 24h Race

43

Przedprodukcyjny Hyundai i30 2.0 Turbo…

Hyundai i30 2.0 Turbo spełnił wszystkie oczekiwania podczas swojego debiutu w trakcie Nürburgring 24h Race. Wyścig, odbywający się na jednym z najbardziej wymagających torów na świecie, posłużył jako intensywny test nowego silnika, który znajdzie zastosowanie w pierwszym sportowym modelu Hyundaia z linii N.

„Wyścig wytrzymałościowy na Nürburgring jest jednym z najtrudniejszych na świecie. To idealne środowisko do testowania sprawności i osiągów naszego nowego, turbodoładowanego, dwulitrowego silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa, w ekstremalnych warunkach.” – powiedział Albert Biermann, szef ds. rozwoju samochodów sportowych.

Hyundai i30 2.0 Turbo

Rajdowe doświadczenia Hyundaia zostaną wykorzystane w masowej produkcji samochodów sportowych.

Nowo zaprojektowany, turbodoładowany silnik będący sercem testowanego przedprodukcyjnego modelu, znakomicie poradził sobie z wymaganiami 24-godzinnego wyścigu. Jest to pozytywna informacja w kontekście dalszych prac nad napędami do przyszłych samochodów sportowych Hyundaia.

„Jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o stworzenie naszego pierwszego samochodu sportowego linii N. W procesie projektowania silników o wysokiej wydajności, najwyższa możliwa moc wyjściowa nie jest priorytetem. Inżynierowie koncentrują się głownie na maksymalnej przyjemności z jazdy bez konieczności kompromisu w aspekcie codziennego użytkowania samochodu.” – dodał Albert Biermann.

Hyundai i30 2.0 Turbo

Oprócz istotnych wniosków, które zostaną wykorzystane w procesie konstruowania przyszłych silników, test na Nürburgring okazał się także sukcesem w aspekcie wyścigów samochodowych. i30 2.0 Turbo wyprzedził wielu konkurentów i zajął 90 miejsce na 159 startujących samochodów. Kierowcy: Bruno Beulen (BE), Michael Bohrer (DE), Alexander Köppen (DE) i Rory Pentinnen (FI) przejechali łącznie 91 okrążeń. Stanowi to stanowi odległość 2.309,39 kilometrów, osiągając czas poniżej 10 minut (9:55:636) przy jednym okrążeniu. Tym sposobem Hyundai dołącza do rodziny 2.0 turbo w czterech cylindrach tak popularnej w Europie. 

przeczytaj też Testy Hyundai i20 R5 zakończone