Hyundai pracuje nad rozwojem sportowej linii N podczas Nürburgring 24h Race

257

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przedprodukcyjny Hyundai i30 2.0 Turbo…

Hyundai i30 2.0 Turbo spełnił wszystkie oczekiwania podczas swojego debiutu w trakcie Nürburgring 24h Race. Wyścig, odbywający się na jednym z najbardziej wymagających torów na świecie, posłużył jako intensywny test nowego silnika, który znajdzie zastosowanie w pierwszym sportowym modelu Hyundaia z linii N.

„Wyścig wytrzymałościowy na Nürburgring jest jednym z najtrudniejszych na świecie. To idealne środowisko do testowania sprawności i osiągów naszego nowego, turbodoładowanego, dwulitrowego silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa, w ekstremalnych warunkach.” – powiedział Albert Biermann, szef ds. rozwoju samochodów sportowych.

Hyundai i30 2.0 Turbo

Rajdowe doświadczenia Hyundaia zostaną wykorzystane w masowej produkcji samochodów sportowych.

Nowo zaprojektowany, turbodoładowany silnik będący sercem testowanego przedprodukcyjnego modelu, znakomicie poradził sobie z wymaganiami 24-godzinnego wyścigu. Jest to pozytywna informacja w kontekście dalszych prac nad napędami do przyszłych samochodów sportowych Hyundaia.

„Jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o stworzenie naszego pierwszego samochodu sportowego linii N. W procesie projektowania silników o wysokiej wydajności, najwyższa możliwa moc wyjściowa nie jest priorytetem. Inżynierowie koncentrują się głownie na maksymalnej przyjemności z jazdy bez konieczności kompromisu w aspekcie codziennego użytkowania samochodu.” – dodał Albert Biermann.

Hyundai i30 2.0 Turbo

Oprócz istotnych wniosków, które zostaną wykorzystane w procesie konstruowania przyszłych silników, test na Nürburgring okazał się także sukcesem w aspekcie wyścigów samochodowych. i30 2.0 Turbo wyprzedził wielu konkurentów i zajął 90 miejsce na 159 startujących samochodów. Kierowcy: Bruno Beulen (BE), Michael Bohrer (DE), Alexander Köppen (DE) i Rory Pentinnen (FI) przejechali łącznie 91 okrążeń. Stanowi to stanowi odległość 2.309,39 kilometrów, osiągając czas poniżej 10 minut (9:55:636) przy jednym okrążeniu. Tym sposobem Hyundai dołącza do rodziny 2.0 turbo w czterech cylindrach tak popularnej w Europie. 

przeczytaj też Testy Hyundai i20 R5 zakończone

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia