5 sposobów na bezpieczną jazdę samochodem

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Większość wypadków do których dochodzi na polskich drogach, spowodowanych jest błędami popełnianymi przez kierowców.

Pozycja za kierownicą

Odpowiednia i wygodna pozycja podczas jazdy samochodem, jest kluczowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze.

Fotel powinien być ustawiony w taki sposób aby po wciśnięciu sprzęgła, lewa noga była lekko ugięta. Łopatki powinny stabilnie i pewnie opierać się o oparcie fotela. Natomiast kierownica powinna być ustawiona jak najbardziej pionowo. Opierając się o oparcie fotela, nasze wyciągnięte nad kierownicę ręce, powinny opierać się nadgarstkami na wieńcu kierownicy.

Widoczność

Regularne porządki we wnętrzu samochodu, nie tylko podnoszą komfort jazdy ale również przyczyniają się do zmniejszenia osadzania pary wodnej na szybach.

Podobnie jest w przypadku regularnej wymiany filtra kabinowego.

Na przedniej szybie w okolicy lusterka, nie powinno się montować żadnych urządzeń typu nawigacja, kamerka samochodowa czy uchwytu na telefon. Tak samo jest w przypadku wszelkich maskotek, odświeżaczy powietrza. Takie zbędne gadżety (akurat w tym miejscu), skutecznie zmniejszają i utrudniają widoczność.

Turn your head or you’re dead

Ruchy głowy są niezwykle ważne i istotne jeśli chodzi o bezpieczne kierowanie pojazdem. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec zbliżające się z rożnych kierunków pojazdy czy pieszych.

Złota zasada „nie jednocześnie”

Czynności takie jak : hamowanie, zmiana biegów, przyspieszanie, skręcanie itp. nie powinny być wykonywane w tym samym czasie.

Hamowanie pulsacyjne

W samochodach wyposażonych w ABS, hamowanie pulsacyjne może skutkować dezorientacją sterownika i tym samym może doprowadzić do wydłużenia drogi hamowania. Inaczej trzeba się zachować gdy powierzchnia pokórej jedziemy jest bardzo dziurawa. Tutaj nie sprawdzi się zasada hamowania „naciśnij i trzymaj”.

 

Zobacz także: Kupujemy fotelik samochodowy

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia