5 sposobów na bezpieczną jazdę samochodem

118

Większość wypadków do których dochodzi na polskich drogach, spowodowanych jest błędami popełnianymi przez kierowców.

Pozycja za kierownicą

Odpowiednia i wygodna pozycja podczas jazdy samochodem, jest kluczowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze.

Fotel powinien być ustawiony w taki sposób aby po wciśnięciu sprzęgła, lewa noga była lekko ugięta. Łopatki powinny stabilnie i pewnie opierać się o oparcie fotela. Natomiast kierownica powinna być ustawiona jak najbardziej pionowo. Opierając się o oparcie fotela, nasze wyciągnięte nad kierownicę ręce, powinny opierać się nadgarstkami na wieńcu kierownicy.

Widoczność

Regularne porządki we wnętrzu samochodu, nie tylko podnoszą komfort jazdy ale również przyczyniają się do zmniejszenia osadzania pary wodnej na szybach.

Podobnie jest w przypadku regularnej wymiany filtra kabinowego.

Na przedniej szybie w okolicy lusterka, nie powinno się montować żadnych urządzeń typu nawigacja, kamerka samochodowa czy uchwytu na telefon. Tak samo jest w przypadku wszelkich maskotek, odświeżaczy powietrza. Takie zbędne gadżety (akurat w tym miejscu), skutecznie zmniejszają i utrudniają widoczność.

Turn your head or you’re dead

Ruchy głowy są niezwykle ważne i istotne jeśli chodzi o bezpieczne kierowanie pojazdem. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec zbliżające się z rożnych kierunków pojazdy czy pieszych.

Złota zasada „nie jednocześnie”

Czynności takie jak : hamowanie, zmiana biegów, przyspieszanie, skręcanie itp. nie powinny być wykonywane w tym samym czasie.

Hamowanie pulsacyjne

W samochodach wyposażonych w ABS, hamowanie pulsacyjne może skutkować dezorientacją sterownika i tym samym może doprowadzić do wydłużenia drogi hamowania. Inaczej trzeba się zachować gdy powierzchnia pokórej jedziemy jest bardzo dziurawa. Tutaj nie sprawdzi się zasada hamowania “naciśnij i trzymaj”.

 

Zobacz także: Kupujemy fotelik samochodowy