Lohner – Porsche, pierwszy samochód z napędem hybrydowym

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochody Porsche, kojarzone są przede wszystkim z bolidami wyścigowymi. Urodzony na Austro-Węgrzech, młody konstruktor, Ferdynand Porsche, pojawił się w świece motoryzacji w 1896 roku. W tym samym roku, rozpoczął pracę nad innowacyjnym samochodem z napędem hybrydowym.

Lohner_Porsche

Na początku swej kariery, pracował w zakładzie Ludwiga Lohnera.

Porsche obmyślił i wprowadził, osadzenie silników elektrycznych w obręczy przednich kół.

Jednak zanim te zmiany zostały wprowadzone do nowego modelu samochodu, zostały przetestowane i sprawdzone w sportowym bolidzie biorącym udział w wyścigu Semmering – Bergrennen.

Nowy model został wyposażony w silniki elektryczne oraz silnik spalinowy. Zasilane były przez generator prądu elektrycznego.

Semper Vivus, wyposażono aż w dwa silniki, każdy o mocy 2,5KM. Pierwszy hybrydowy samochód, ważył ponad 1700 kilogramów. Silniki elektryczne, którego zasilały, dawały ok 5,5 KM. Samochód mógł rozpędzić się do 35 kilometrów na godzinę i mógł przejechać bez przystanków około 200 kilometrów.

ferdinand-porsche-in-the-lohner-porsche-car

Niestety układ napędowy potrzebował dopracowania a sam samochód okazał się być za ciężki jak na ówczesne opony czy zawieszenie. Dlatego samochód nie nadawał się do sprzedaży.

W roku 2007, Muzeum Porsche postanowiło wykonać dokładną replikę modelu Semper Vivus. Ukończona w 2010 roku, przez firmę Karosseriebau Drescher replika, została wykorzystana do promocji samochodów hybrydowych a konkretnie modeli Cayenne i Panamery.

Z okazji 125 lat motoryzacji – w rajdzie uczestniczyło ponad 500 załóg z 22 krajów, w tym m.in. wnuk Ferdynanda Porsche na samochodzie LOHNER-PORSCHE z 1900 roku (nr startowy 88).Największy rajd weteranów na świecie z Londynu do Brighton. (classic991)

sempervivus-4

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia