Polski Fiat 125p oficjalnie był produkowany od roku 1967 w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO). Na jego podstawie powstało wiele prototypów oraz kolejnych odmian…
Fiat 125p Jamnik – bo tak nazwano model,postanowiono produkować w krótkich seriach od roku 1974. Powstała krótka seria przedłużanych 125p, które cechowały się rozstawem osi równym 340 cm, 6-drzwiowym nadwoziem oraz 7-osobowym wnętrzem. Poza dodatkową kanapą model ten nie różnił się niczym innym od seryjnego.
Powstawały one poprzez zespawanie dwóch karoserii, wzmocnienie podłogi oraz zaadaptowanie zawieszenia z wersji kombi. Samochód występował w wersji:
-kabriolet
-sedan
-kombi
Jednostkę 1500 zaadaptowano bez większych zmian ze standardowej wersji. Powstało tylko kilkadziesiąt egzemplarzy (z tego co wiadomo 70 limuzyn oraz 7 kabrioletów).
Przedłużane pojazdy trafiały głównie do biur turystycznych. Jako efekt uboczny rozcięcia dwóch pojazdów i pozbawienia ich podłogi powstał skrócony wariant modelu tak zwany kaczorek. Nie jest jednak pewne czy był on w stanie jeździć.
Fiat 125p Jamnik
W latach siedemdziesiątych wersja odkryta modelu Fiat 125p Jamnik była bardzo często używana do celów turystycznych. Zagraniczne wycieczki, goście VIP byli nimi obwożeni po zabytkach stolicy.
Oczywiście najczęściej z tego przywileju korzystały kacyki partyjne PZPR ówczesnej jedynej i słusznej partii, kolebki PO. Oczywiście teraz zanikła tradycja używania przez partyjniaków samochodów produkowanych w Polsce.