Seat Alhambra TDI 150KM 4×4
VW skorzystał z zaplecza i doświadczeń Forda który w USA sprzedawał dużo takich aut bo dla Volkswagena brak było doświadczeń w zakresie rodzinnego auta o dużej pojemności bo “ogórka” nie bierzemy pod uwagę. Obecnie drogi VW i Forda się rozeszły a w 2010 roku pojawiła się druga generacja Alhambry z liftingiem w 2015 roku. Okazuje się jednak, że w Polsce tak duże auta nie są liderem segmentu więc Alhambra nie notuje rekordów sprzedaży niemniej jednak jest to uatrakcyjnienie oferty. Testowaliśmy dość bogatą wersję z ogromnym panoramicznym odsuwanym szklanym dachem i silnikiem 2,0 diesel o mocy 150 KM. Test Seat Alhambra TDI 150KM 4×4
A teraz okiem technicznym.
Seat Alhambra TDI 150KM 4×4 – Silnik/skrzynia
Jeden z najpopularniejszych diesli na rynku, 2-litrowy Volkswagena jest montowany w niezliczonej ilości aut koncernu w naszym przypadku występuje w wersji 150 KM przy 3500 obr/min więc dość nisko. Moment obrotowy to 340 Nm dostępne pomiędzy 1750 a 3000 obr/min co przy sprzęgnięciu z manualną skrzynią o sześciu przełożeniach daje dość dobre rezultaty. Nasze auto niestety było dość ciężkie bo miało napęd 4×4 więc lepszym rozwiązaniem byłby mocniejszy diesel, bo przecież ten silnik występuje w tym modelu w wersji 184 KM i momencie 380 Nm. Ta wersja będzie lepsza bo czuć, że silnik ma pewien problem z dwutonową masą prawie pięciometrowego auta. Niemniej jednak jak już się rozpędzi to zamienia się w superexpress pędząc 200 km/h.
Seat Alhambra TDI 150KM 4×4 – Zawieszenie/koła/hamulce
Dobrze że koła występują tu w rozmiarze 225/40×18 bo to chyba minimalny rozmiar przy tej masie, niestety pomimo wentylowanych tarcz przy większych prędkościach czuć że ta masa jest ogromna. Co z tego że hamulce nie słabną po rozgrzaniu, niestety są za słabe, nam zatrzymanie ze 100 km/h zajęło przy próbach na różnych nawierzchniach (różne rodzaje asfaltu) około 39 metrów, co jest bardzo średnim wynikiem. Jak sobie pomyślę że my mieliśmy fantastyczne zawieszenie wersji FR nie będące standardem, to boję się co się dzieje przy zwykłym zawiasie. Zawsze wybierajcie wersję FR, to zawieszenie sprawia, że w zakrętach prowadzi się jak po szynach.
Seat Alhambra TDI 150KM 4×4 – Ekonomia
Tu było moje duże zaskoczenie, wybraliśmy się na kilkusetkilometrową przejażdżkę w parę osób. Jadąc zgodnie z przepisami auto średnio spaliło 6,1 L/100km. Pamiętając że waży dwie tony wynik jest rewelacyjny, mniej rewelacyjnie jest przy jeździe po mieście. Jeśli ta jazda jest dynamiczna to musicie liczyć się z 8 L/100km co w dalszym ciągu jest dobrym rezultatem. Kiedyś jeździłem podobnej wielkości Chevroletem z silnikiem benzynowym 3,1L pojemności i po mieście zużywał 16 L/100km więc…
Seat Alhambra TDI 150KM 4×4 – Babski punkt widzenia
Nazwę Alhambra Seat zaczerpnął od nazwy twierdzy kalifów mauretańskich w andaluzyjskim regionie Hiszpanii.
Dla nas to nowy model Seata Alhambry odświeżony w 2015, rodzinny minivan z hiszpańskim temperamentem. Po liftingu jego charakter odznacza się większą dynamicznością oraz ostrzejszym wyglądem zewnętrznym. Jest w stanie zapewnić swoim pasażerom najwyższe standardy bezpieczeństwa, co skutkowało przyznaniem pięciu gwiazdek testów Euro NCAP (testy zderzeniowe). Samochód w swoim wnętrzu posiada aż siedem poduszek powietrznych. Na szczęście poziom bezpieczeństwa oferowany przez samochód ma obecnie duży wpływ na decyzję o zakupie i właśnie testy zderzeniowe są źródłem informacji. Alhambra to bardzo przestronny i duży samochód można rzec, że jest w nim miejsce na wszytko: rodzinę, walizki, rowery i inne sprzęty.
Wnętrze auta oprócz swej przestronności jest bardzo przyjemne, zaprojektowane by być wygodne i funkcjonalne z zachowaniem wszystkich cech MPV. Niestety nie jest to samochód na zakupy a zaparkowanie w zagęszczonym mieście może sprawiać trochę problemów. Paniom może się wydawać, że potrzebne jest nie jedno a półtora miejsca parkingowego, zwłaszcza że wielkość tych miejsc jest czasami przesadnie zminimalizowana. Na szczęście projektant zadecydował o przesuwanych, elektronicznie sterujących drzwiach więc korzystanie z nich jest super przyjemne. Po wciśnięciu małego guziczka duże drzwi otwierają się i zamykają z nieprawdopodobną lekkością. Dzięki temu drzwi nie będą problemem dla naszych dzieci. Jest to samochód jak najbardziej za miasto, po prostu idealny zmieści wszystkich i wszystko.
Wszystkie fotele w jego wnętrzu można złożyć na płasko aż w 32 konfiguracjach. Otrzymujemy więc płaską kanapę którą możemy wykorzystać do odpoczynku bądź do przespania nocy. Wszystkie materiały wykorzystane do stworzenia wnętrza są bardo dobrej jakości Sprawiają że podróż to wygoda i przyjemność. Pozostaje więc życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej podróży.
Zobacz też Test Seat Leon Cupra ST 280KM