Jawa Mustang 50 Polowanie na klasyki

885
Jawa Mustang 50

Dziś po raz kolejny głównym bohaterem naszego artykułu będzie jednoślad.

 

Opowiemy dziś o motorowerze Piotrka, którym jest Jawa Mustang 50. Zapraszamy do lektury. 

Jawa Mustang 50

Jest to motorower pochodzenia Czechosłowackiego produkowany od 1969. Do napędzania motoroweru służył silnik Jawa 233. Silnik wyposażony w jeden cylinder o pojemności 49,9 ccm. O zawrotnej mocy dochodzącej aż do 3,5 km połączony z 3 biegową skrzynią biegów. No to specyfikację techniczną mamy za sobą. Teraz czas na właściwą historię. Jawa Mustang 50

Prezentowany egzemplarz pochodzi z 1984 roku. Jak widać jest w bardzo ciekawym granatowym malowaniu czym wyróżnia się na tle innych Jawek. Niestety nie jest to jej oryginalnie malowanie. Oryginalnie była pomarańczowa. Co można stwierdzić po archiwalnych zdjęciach motoroweru, które obecny właściciel dostał do wglądu podczas jego zakupu. Co ciekawsze udało mu się poznać wszystkich poprzednich właścicieli a było ich aż trzech.

Jawa Mustang 50

Została zakupiona w maju 2015 roku i od tamtej pory jest aktywnie przywracana do pełnej sprawności. Początkowy wymagała wielu napraw i regulacji. Lecz obecny właściciel robił wszystko by była w jak najlepszej kondycji. Teraz motocykl potrafi rozpędzić się aż do 70km/h. Taką największą wartość wskazywał prędkościomierz lecz nie wiemy z jaką dokładnością on działa.

Jawa Mustang 50

Zapytaliśmy Piotrka czyli obecnego właściciela jakie ma plany co do Jawki. Odpowiedział nam, że motocykl dostał u niego dożywocie i nigdy nie zostanie sprzedany. Być może kiedyś przejedzie remont  i przywrócenie do oryginału lecz jak na razie Piotr będzie intensywnie cieszył się jazdą. Dodam, że Jawkę można podziwiać w Magnuszewie… tak, tak, tak macie racje to już drugi Magnuszewski sprzęt do podziwiania jak dobrze pamiętacie można tam też spotkać prezentowaną ostatnio motorówkę, której właścicielem jest również Piotr. Artykuł o motorówce znajdziecie pod tym linkiem Polowanie na klasyki – Motorówka.. Zapraszamy również do lektury ostatniego artykułu pod tytułem  Polski Fiat 125p wersja kombi.

 

Jeśli posiadacie auta klasyczne będące obecna na drogach PRLu to piszcie do nas, chętnie opublikujemy Wasze perełki takie jak Jawa Mustang 50.