Jakich zmian mogą spodziewać się nowi kierowcy od 2017 roku?

96
Nowe szkolenie kierowców

Od 4 stycznia 2016 miały zacząć obowiązywać nowe przepisy. Jednak w życie wejdą dopiero w styczniu 2017 roku. Wielu przyszłych kierowców może odetchnąć z ulgą.

Wszystkie osoby które zdają egzamin na prawo jazdy po 1 stycznia 2017 roku, zostaną objęte dwuletnim okresem próbnym.

W czasie trwania okresu próbnego, nowi kierowcy będą musieli odbyć kurs doszkalający. Kurs z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym (teoria) oraz odbędą szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym (praktyka).

Każdy nowy kierowca będzie zobowiązany do odbycia obu tych kursów w ciągu 4 do 8 miesiąca od otrzymania prawo jazdy.

Nowe szkolenie kierowców

Szkolenie praktyczne obejmie, niebezpieczeństwa wynikające z zbyt szybkiej jazdy i będzie kosztowała aż 200 zł. Natomiast podczas części teoretycznej, zostaną przedstawione czynniki wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Psychologiczne aspekty kierowania pojazdem czy problematyka wypadków drogowych będzie ważnym aspektem. Część teoretyczna będzie kosztowała 100 zł.

Nowi kierowcy będą musieli przestrzegać dodatkowych zakazów, które zostaną na nich nałożone na okres ośmiu miesięcy od otrzymania prawo jazdy. Między innymi będzie to zakaz przekraczania 50km/h w obszarze zabudowanym, zakaz przekraczania 100km/h na drodze ekspresowej oraz 80km/h poza obszarem zabudowanym.

Nowi, młodzi kierowcy przez okres dwóch lat, będą musieli mieć oznakowane auto zielonym listkiem, zarówno na przedniej jak i na tylnej szybie.

Dwuletni okres próbnie, nie będzie przeznaczony jedynie dla młodych kierowców, z takiego okresu skorzystają również ci którzy wielokrotnie nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Między innymi osoby które przekroczyły 24 punkty karne i w związku z tym zostało odebrane im prawo jazdy.

Młodzi kierowcy trzykrotnie łamiący prawo ruchu drogowego (bezpieczeństwo w komunikacji), zostaną ponownie objęci okresem próbnym oraz nowi kierowcy, którzy dopuszczą się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Więcej wiadomości związanych ze zmianami w szkoleniach kierowców W 2017 wejdą zmiany zdawania prawo jazdy!