pisk hamulców – jak się go pozbyć

8616

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

piszczące hamulce podczas jazdy 2
piszczące hamulce

Piszczące hamulce przy lekkim hamowaniu potrafią wyprowadzić z równowagi, wiemy jak mu zaradzić, pisk przy hamowaniu z reguły nie jest objawem awarii więc łatwo się go pozbyć.

pisk hamulców – jak się go pozbyć

Piski podczas hamowania nie mają żadnego znaczenia dla jego skuteczności. Świadczy o tym to, że klocki hamulcowe przeznaczone do sportowej jazdy, wykonane są w technologii metalicznej, więc zwykle piszczą. Charakteryzują się też one wysoką skutecznością hamowania i odpornością na przegrzanie, a piski to jedna z niewielu niedogodności, które trzeba znieść. Nie oznacza to, że nie mamy w tym przypadku do czynienia z żadnym problemem, ponieważ jest to problem związany z samym komfortem, a nie działaniem układu hamulcowego.

Najcichszymi klockami hamulcowymi są te, wykonywane w technologii ceramicznej. To rozwiązanie stosowane jest bardzo rzadko w samochodach drogowych, ponieważ dużo kosztują i używa się ich głównie w wozach sportowych.

Pisk hamulców – zwykle pojawia się jedynie podczas łagodnego hamowania

test to efekt wibracji, w jakie wpada klocek hamulcowy po delikatnym kontakcie z tarczą. Uznani producenci stosują specjalne nakładki na płytki nośne klocków, bo mają ona za zadanie te wibracje amortyzować, neutralizować oraz eliminować.
Piszczeć mogą również zużyte, ale także przegrzane, przypalone klocki hamulcowe lub tarcze. Szklista warstwa na powierzchni roboczej klocka, wytworzona na skutek przegrzania, wydaje nieprzyjemny hałas.

By się jej pozbyć, należy klocek zdemontować i zetrzeć ją papierem ściernym. W zasadzie to samo dotyczy przegrzanej powierzchni roboczej tarczy, na której wytwarza się cementyt. Takie tarcze lepiej wymienić na nowe. Oczywiście pisk przy hamowaniu nigdy nie powinien być ignorowany.

pisk hamulców, hamulec bębnowy znacznie zużyty
pisk hamulców, hamulec bębnowy znacznie zużyty

pisk hamulców przy hamowaniu – jak się go pozbyć

Oczywiście pisk hamulców  można wyeliminować w prosty sposób – kupując nowy zestaw innego producenta, najlepiej wyższej jakości. Nie zawsze jednak przyniesie to pożądany efekt.
Jak go uzyskać bez wymiany klocków hamulcowych?

Są 2 rozwiązania stosowane przez producentów układów hamulcowych.
Pierwsze, to dodatkowe nakładki antywibracyjne, montowane pomiędzy klocek, a tłoczek zacisku.
Drugim jest specjalna pasta montażowa. Stosunkowo grubą warstwę trzeba wtedy nanieść na całą powierzchnię płytki nośnej klocka hamulcowego, wszędzie tam, gdzie ma ona styczność z tłoczkiem lub obudową zacisku. Standardowo używa się smaru miedziowego, ale nie jest on zawsze skuteczny.

Oba rozwiązania też nie dają 100 % pewności, że piski znikną. Są jednak stosunkowo prostymi metodami, które przy odrobinie wprawy, wiedzy oraz w odpowiednich warunkach można zrealizować samodzielnie.

pisk hamulców hamulec tarczowy
pisk podczas hamowania czy temu podobne pojawią się jeśli nie zadbamy o konserwację układu hamulcowego

przypalone tarcze hamulcowe czy temu podobne – wymiana tylko na oryginalne części!!!

Dlaczego piszczą hamulce? piszczenie przy hamowaniu jak wspominałem nigdy nie powinno być ignorowane, jak widzicie nie ma 100% skutecznych rozwiązań. Ważne jednak jest by dbać o układ hamulcowy, nie kupować żadnych zamienników a już nigdy pod żadnym pozorem nie kierować się ceną. Chińskie czy inne azjatyckie produkty to lipa kompletna. Tak jak do dzisiaj żaden chiński samochód nie zdobył europejskiego rynku tak też żaden zamiennik nie powinien go zdobyć. 

piszczące hamulce podczas jazdy
dlaczego hamulce piszczą? bo to nie Brembo?

Wiodącą firmą hamulcową jest Brembo i to może być nasz zamiennik. To światowa czołówka w dodatku produkowana w Europie więc materiał najwyższej próby. Najpoważniejsze sportowe auta mają właśnie te hamulce. I nawet gdy jest na nich napis M-Motorsport to i tak jest to Brembo!!! Klientami Brembo są Aston Martin, Porsche, Mercedes czy Ferrari, można by wymienić prawie wszystkich producentów aut o superosiągach.

Poczytaj o: FLAGA NA POJEŹDZIE – ZOBACZ KIEDY I JAKI MANDAT MOŻEMY ZAPŁACIĆ

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia