pisk hamulców – jak się go pozbyć

2
7845
pisk hamulców hamulec tarczowy

pisk hamulców – jak się go pozbyć

Piski podczas hamowania nie mają żadnego znaczenia dla jego skuteczności. Świadczy o tym to, że klocki hamulcowe przeznaczone do sportowej jazdy, wykonane są w technologii metalicznej, więc zwykle piszczą. Charakteryzują się też one wysoką skutecznością hamowania i odpornością na przegrzanie, a piski to jedna z niewielu niedogodności, które trzeba znieść. Nie oznacza to, że nie mamy w tym przypadku do czynienia z żadnym problemem, ponieważ jest to problem związany z samym komfortem, a nie działaniem układu hamulcowego.

Najcichszymi klockami hamulcowymi są te, wykonywane w technologii ceramicznej. To rozwiązanie stosowane jest bardzo rzadko w samochodach drogowych, ponieważ dużo kosztują i używa się ich głównie w wozach sportowych.

Pisk hamulców  zwykle pojawia się jedynie podczas łagodnego hamowania i test to efekt wibracji, w jakie wpada klocek hamulcowy po delikatnym kontakcie z tarczą. Uznani producenci stosują specjalne nakładki na płytki nośne klocków, bo mają ona za zadanie te wibracje amortyzować, neutralizować oraz eliminować.
Piszczeć mogą również zużyte, ale także przegrzane, przypalone klocki hamulcowe lub tarcze. Szklista warstwa na powierzchni roboczej klocka, wytworzona na skutek przegrzania, wydaje nieprzyjemny hałas. By się jej pozbyć, należy klocek zdemontować i zetrzeć ją papierem ściernym. W zasadzie to samo dotyczy przegrzanej powierzchni roboczej tarczy, na której wytwarza się cementyt. Takie tarcze lepiej wymienić na nowe.

pisk hamulców, hamulec bębnowy
pisk hamulców, hamulec bębnowy

pisk hamulców – jak się go pozbyć

Oczywiście pisk hamulców  można wyeliminować w prosty sposób – kupując nowy zestaw innego producenta, najlepiej wyższej jakości. Nie zawsze jednak przyniesie to pożądany efekt.
Jak go uzyskać bez wymiany klocków hamulcowych?

Są 2 rozwiązania stosowane przez producentów układów hamulcowych.
Pierwsze, to dodatkowe nakładki antywibracyjne, montowane pomiędzy klocek, a tłoczek zacisku.
Drugim jest specjalna pasta montażowa. Stosunkowo grubą warstwę trzeba wtedy nanieść na całą powierzchnię płytki nośnej klocka hamulcowego, wszędzie tam, gdzie ma ona styczność z tłoczkiem lub obudową zacisku. Standardowo używa się smaru miedziowego, ale nie jest on zawsze skuteczny.

Oba rozwiązania też nie dają 100 % pewności, że piski znikną. Są jednak stosunkowo prostymi metodami, które przy odrobinie wprawy, wiedzy oraz w odpowiednich warunkach można zrealizować samodzielnie.

Poczytaj o: FLAGA NA POJEŹDZIE – ZOBACZ KIEDY I JAKI MANDAT MOŻEMY ZAPŁACIĆ