Silnik HEMI – co to znaczy

7224

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

silnik hemi na lpg
silnik hemi na lpg

Silnik HEMI co to oznacza? hemisferyczna komora spalania czyli po prostu półkulista, z reguły silniki z dwoma zaworami na każdy cylinder. Taka komora spalania zapewnia optymalne warunki na wymieszanie i zapłon mieszanki.

Silnik HEMI – specyficzny bulgot

Dźwięki jakie wydobywają się z poszczególnych silników są dla fanów motoryzacji miodem na uszy. Silniki japońskich producentów takie jak 2jz Toyoty, czy RB Nissana oraz pierwsze lepsze VR6 mają swój charakterystyczny dźwięk. A silnik Hemi? Czemu zawdzięczają swój dźwięk?

Silniki HEMI nie zostały tak spopularyzowane na naszym rynku. Po przez zupełnie inne potrzeby konsumentów i inne pomysły na produkcje silników na starym kontynencie rzadko zobaczymy 5 litrowego potwora który pokonuje europejskie drogi. Szkoda. Silniki Hemi chociaż bardzo proste w konstrukcji ukradły wiele serc fanów motoryzacji. Trzeba jednak zaznaczyć że Silniki Hemi ma swoje korzenie właśnie w Europie. To właśnie belgijski konstruktor Pipe użył go do napędzania swoich samochodów w 1903 roku.

Silnik HEMI – co to oznacza?

Ale co tak naprawdę oznacza, że silnik jest Hemi? Nie mniej nie więcej jak kształt komory spalania, który w silnikach Hemi jest półkolisty. Tak ukształtowana komora pozwoliła na zoptymalizowanie objętości w stosunku do powierzchni komory. Zabiegiem ubocznym tego rozwiązania jest moc. Ale nikt chyba nie będzie mówił że to zły efekt. Co ciekawe komora ta pozwala na montaż tylko dwóch zaworów na cylinder, a takie rozwiązanie umożliwia bardzo dobry przepływ spalin. Równe i pełne spalanie mieszanki pozwala uzyskać dźwięk gromu i straszyć małe dzieci w szkołach. Tego dźwięku nie da się porównać z żadnym innym.
SUV GMC z silnikiem HEMI
SUV GMC z silnikiem HEMI i półkulistą komorą spalania i legendarna trwałość silnika hemi
Każdy silnik Hemi zbudowany jest w słusznym układzie czyli układzie V. Nazewnictwo tych silników jest tak naprawdę pojemnością silnika wyrażoną w calach sześciennych. Dla przykładu:
  • 331 Hemi – 5,4 litra,
  • 354 Hemi – 5,8 litra,
  • 392 Hemi – 6,4 litra, oraz
  • 426 Hemi – 7 litrow (!)
W erze Downsizingu te liczby przyprawiają o zawrót głowy, lecz wtedy spalały stosunkowo nie wiele paliwa jeżeli braliśmy pod uwagę ich moc. W tym ostatnim silniku przekraczała ona nawet 450 KM.
Silnik HEMI - specyficzny bulgot
Zegary Mustang silnik hemi

Silnik Hemi – trwałość silnika hemi

Teraz za silniki Hemi uległy znacznemu rozwojowi. Przede wszystkim  są mniej łakome na paliwo a to miedzy innymi ze względu na zmianę rodzajów tłoków (z półkolistych na płaskie) zmniejszenia kąta między zaworami i zmniejszenie samych zaworów. Najczęściej stosowanym silnikiem teraz jest silnik 5,7 Hemi użyty w takich modelach jak Chrysler 300C, Dodge Ram 1500 czy Jeep Grand Cherokee.
Niestety dziś nie stosuje się już tak powszechnie komór półkolistych tylko „daszkowe” gdzie jest przynajmniej dwa razy więcej zaworów na cylinder (wyjątek v5 Audi). Wszystko to zawdzięczamy dbałości producentów o nasze środowisko w którym nie ma już miejsca na prawdziwe i „grzmiące” silniki.

Już niedługo też nowy artykuł o MDS w silnikach Hemi. A jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat flokowania zapraszam do przeczytania mojego artykułu, który znajdziesz Tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia