Nasze pojazdy, bez układu chłodzenia nie byłyby takie dobre. Dlatego też tak istotnym elementem jest chłodnica.
Układ chłodzenia ma za zadanie zapobiec wzrostowi temperatury silnika ponad maksymalną, a także utrzymanie jej w optymalnym, ustalonym przez producenta zakresie. Jeżeli więc silnik jest źle chłodzony pogarsza to jego parametry pracy i w rezultacie doprowadza do zatarcia.
Dlatego też, by uniknąć kosztownych napraw należy dbać o układ chłodzenia, a najważniejsze czynności jesteśmy w stanie przeprowadzić sami.
Zwłaszcza w czasie upałów zalecana jest co jakiś czas kontrola zbiornika płynu do chłodnicy. Objętość zawsze powinna zawierać się między minimum, a maksimum. W razie uzupełniania płynu silnik powinien być raczej chłodny oraz zgaszony.
Jako, że na rynku jest wiele różnych płynów, nie można dokładnie określić, której firmy dany płyn jest najlepszy. Na pewno nie poleca się wody, gdyż jej temperatura wrzenia jest zbyt niska. W konsekwencji silnik może ulec przegrzaniu, co może doprowadzić dodatkowo do wypalenia uszczelki pod głowicą i w końcu zatarciu silnika. To samo tyczy się używania, starego lub zbyt rozcieńczonego płynu do chłodnic. W układzie chłodzenia mogą pojawić się wtedy osady z kamienia, a metalowe elementy mogą ulec korozji. W konsekwencji w układzie chłodzenia mogą pojawić się nieszczelności lub może ulec uszkodzeniu pompa wody, termostat, nagrzewnica, czujnik temperatury pracy wentylatora, itd.