wyłączanie cylindrów – MDS w silnikach HEMI

0
7186
wyłączanie cylindrów - mds w silnikach v8
Fot. Michał Baranowski

Amerykanie, u nich wszystko musi być duże/ogromne. Budynki – są wysokie, samochody – wielkie, spalanie ogromne. Jednak jest coś co jest domeną tylko silników HEMI, a mianowicie system MDS. Co to takiego i czy naprawdę tylko silniki HEMI posiadają MDS? Zapraszam do artykułu.

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach

Cena za litr benzyny na rynku amerykańskim wynosi około 70 centow za litr. Wydawało by się niewiele jeżeli chcemy zatankować amerykańskiego muscle cara do pełna. Przykładowo Chevrolet Corvette SS z silnikiem 6.0 możemy zatankować za 50 dolarów. Do pełna. Ale nie o wzgledach ekonomicznych chce tutaj pisać. Istnieje system który został opracowany aby takie potwory mające blisko 6 i więcej litrow pojemności paliły mniej cennego surowca. Silniki HEMI o pojemności 5.7l mają ciekawy system o nazwie MDS – Multi Displscment System.

MDS to system tzw zmiennej pojemności występujący tylko w silnikach 5.7HEMI w takich Markach jak JEEP, Chrysler czy Doge mający na celu zmniejszenie pojemności silnika. Szalone prawda?

Zmienna pojemność występuje również w innych Markach takich jako Honda czy Mercedes, ale pod inną nazwą. Nie mniej jednak to właśnie silnik HEMI uzyskał ogromną popularność tym systemem.

System odłączania cylindrów – gdyż tak najłatwiej można nazwać MDS – jak sama nazwa wskazuje, przy dłuższej jeździe ze stałą prędkością i obciążeniem odłącza z układu V8 cztery cylindry:  1,4,6,7. Zmniejsza tym samym zużycie paliwa. Łatwo powiedzieć odłączyć, ale chcąc wiedzieć w jaki sposób to robi słowem kluczowym są tu popychacze. Poprzez regulację ciśnienia oleju, komputer wyłącza działanie popychaczy zaworowych na danych cylindrach i Voilá ! Z fantastycznego i idealnego wręcz silnika V8 robi nam się ekologiczne, europejskie i ideologiczne cztery. Ale czy jako specjaliści w dziedzinie motoryzacji jesteśmy w stanie zarejestrować spadek mocy czy osiągów?

wyłączanie cylindrów - mds w silnikach
wyłączanie cylindrów – mds w silnikach

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach hemi

Tak jak napisałem wczsniej, system MDS włącza się przy stałym obciążeniu i prędkości. I to komputer decyduje kiedy ma to nastąpić. Nie jesteśmy w stanie jadąc np Chryslerem 300C HEMI na seryjnych gratach usłyszeć, że z rasowej Amerykanki zrobiła nam się czterocylindrowa Toyota. System działa na tyle sprawnie, że włącza się w 40ms i tylko przez nie seryjny wydech jesteśmy w stanie ocenić czy pozbyliśmy się (w tym momencie) zbędnych 4cylindrow czy nie.

Czy MDS działa cały czas ? – Nie! Działa w określonych warunkach. Najczęściej MDS włącza się między 50-100kmh. Silnik musi być rozgrzany, temperatura oleju musi być okolo 130 stopni gdzie ciśnienie oleju jest powyżej 3 bar. Oczywiście dziwnym byłoby gdyby typowy amerykański samochód był w manualu więc system MDS włącza się najczęściej na 5tym biegu w automacie. Ważne jest stosować właściwy olej, taki jak zaleca producent.

W dzisiejszych czasach wyłączanie cylindrów nie jest tak powszechne co zmienna pojemność. Dość niedawno Honda uzyskała prawa patentowe do systemu zmniejszania lub zwiększania (w zależności od potrzeb) pojemności skokowej silnika. Wszystko to dzieje się również przez ciśnienie oleju , komputer i różne algorytmy regulujące pozycję czopów korbowych. Nie ma jeszcze jednak tej jednostki w silnikach seryjnie produkowanych więc można to uznać za ciekawostkę.

 Żeby pojąć cała otoczkę systemu MDS polecam przeczytać artykuł poświęcony silnikiem HEMI który znajdziecie tutaj. Jeżeli jesteście bardziej ciekawi świata motoryzacyjnego zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi moimi artykułami.