wyłączanie cylindrów – MDS w silnikach HEMI

14552

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wyłączanie cylindrów - mds w silnikach v8
Fot. Michał Baranowski

Amerykanie, u nich wszystko musi być duże/ogromne. Budynki – są wysokie, samochody – wielkie, spalanie ogromne. Jednak jest coś co jest domeną tylko silników HEMI, a mianowicie system MDS. Co to takiego i czy naprawdę tylko silniki HEMI posiadają MDS? Zapraszam do artykułu wyłączanie cylindrów – mds w silnikach hemi i innych. System odłączania cylindrów dąży do ich kompletnego odłączenia? era elektryków czai się za rogiem!!!

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach

Cena za litr benzyny na rynku amerykańskim wynosi około 70 centow za litr. Wydawało by się niewiele jeżeli chcemy zatankować amerykańskiego muscle cara do pełna. Przykładowo Chevrolet Corvette SS z silnikiem 6.0 możemy zatankować za 50 dolarów. Do pełna. Ale nie o wzgledach ekonomicznych chce tutaj pisać. Istnieje system który został opracowany aby takie potwory mające blisko 6 i więcej litrow pojemności paliły mniej cennego surowca. Silniki HEMI o pojemności 5.7l mają ciekawy system o nazwie MDS – Multi Displscment System.

MDS to system tzw zmiennej pojemności występujący tylko w silnikach 5.7HEMI w takich Markach jak JEEP, Chrysler czy Doge mający na celu zmniejszenie pojemności silnika. Szalone prawda?

system odłączania cylindrów

Zmienna pojemność występuje również w innych Markach takich jako Honda czy Mercedes, ale pod inną nazwą. Nie mniej jednak to właśnie silnik HEMI uzyskał ogromną popularność tym systemem.

System odłączania cylindrów – gdyż tak najłatwiej można nazwać MDS – jak sama nazwa wskazuje, przy dłuższej jeździe ze stałą prędkością i obciążeniem odłącza z układu V8 cztery cylindry:  1,4,6,7. Zmniejsza tym samym zużycie paliwa. Łatwo powiedzieć odłączyć, ale chcąc wiedzieć w jaki sposób to robi słowem kluczowym są tu popychacze. Poprzez regulację ciśnienia oleju, komputer wyłącza działanie popychaczy zaworowych na danych cylindrach i Voilá ! Z fantastycznego i idealnego wręcz silnika V8 robi nam się ekologiczne, europejskie i ideologiczne cztery. Ale czy jako specjaliści w dziedzinie motoryzacji jesteśmy w stanie zarejestrować spadek mocy czy osiągów?

wyłączanie cylindrów - mds w silnikach
wyłączanie cylindrów – mds w silnikach

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach hemi

Tak jak napisałem wczsniej, system MDS włącza się przy stałym obciążeniu i prędkości. I to komputer decyduje kiedy ma to nastąpić. Nie jesteśmy w stanie jadąc np Chryslerem 300C HEMI na seryjnych gratach usłyszeć, że z rasowej Amerykanki zrobiła nam się czterocylindrowa Toyota. System działa na tyle sprawnie, że włącza się w 40ms i tylko przez nie seryjny wydech jesteśmy w stanie ocenić czy pozbyliśmy się (w tym momencie) zbędnych 4cylindrow czy nie.

Czy MDS działa cały czas ? – Nie! Działa w określonych warunkach. Najczęściej MDS włącza się między 50-100kmh. Silnik musi być rozgrzany, temperatura oleju musi być okolo 130 stopni gdzie ciśnienie oleju jest powyżej 3 bar. Oczywiście dziwnym byłoby gdyby typowy amerykański samochód był w manualu więc system MDS włącza się najczęściej na 5tym biegu w automacie. Ważne jest stosować właściwy olej, taki jak zaleca producent.

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach – czy to ma sens?

W dzisiejszych czasach wyłączanie cylindrów nie jest tak powszechne co zmienna pojemność. Dość niedawno Honda uzyskała prawa patentowe do systemu zmniejszania lub zwiększania (w zależności od potrzeb) pojemności skokowej silnika. Wszystko to dzieje się również przez ciśnienie oleju , komputer i różne algorytmy regulujące pozycję czopów korbowych. Nie ma jeszcze jednak tej jednostki w silnikach seryjnie produkowanych więc można to uznać za ciekawostkę.

Obecnie konstruktorzy zaprzątają sobie głowę układami hybrydowymi a przecież jedno może łączyć się z drugim.

 Żeby pojąć cała otoczkę systemu MDS polecam przeczytać artykuł poświęcony silnikiem HEMI który znajdziecie tutaj. Jeżeli jesteście bardziej ciekawi świata motoryzacyjnego zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi moimi artykułami.

wyłączanie cylindrów – mds w silnikach – usterki 

niestety każde zalety mają swoje przeciwieństwa, wyłączanie cylindrów rodzi pewne problemy, jest to na przykład wychładzanie cylindra i tłoka. Co to może powodować? Jednym z największych problemów jest zbierający się nagar na schłodzonych częściach układu. Jednym z możliwych rozwiązań zmniejszających ryzyko zbierania się nagaru jest zastosowanie oleju o mniejszej lepkości. Niestety nawet przy zastosowaniu lepkości SAE 0W20 nagar może jednak się pojawiać.

mds w silnikach powoduje zbieranie się nagaru na głowicy
nagar zbierający się w czasie przechłodzenia cylindra przy aktywnym systemie odłączania cylindrów mds

Oczywiście to ryzyko zwiększa się im częściej silnik ma szanse na wyłączanie cylindrów, mds w silnikach pracuje w miarę potrzeby. Czyli prosto mówiąc dobrze jest czasem przepalić zawory, dać w pedał i rozgrzać silnik. Obserwowałem ostatnio w Golfie 1500 jak zachowuje się mds. Tak VW sięgnął ostatnio po to rozwiązanie. Zaobserwowałem że tam nawet przy warunkach pozwalających na pracę mds jest on co jakiś czas przerywany. Prawdopodobnie po to by nie doprowadzić do przechłodzenia cylindra. Na szczęście można skorzystać z usługi czyszczenia z nagaru.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia