Każdy z nas wie jak poruszać się w świetle polskich przepisów. Jednakże te przepisy mogą odróżniać się nieco poza granicami naszego kraju…
sygnalizatory świetlne
O to kilka przykładów z krajów UE:
Niemcy:
Przed przejazdem kolejowym:
– czerwone światło ciągłe oraz żółte migające oznacza nakaz zatrzymania się. Należy też wtedy oczekiwać na sygnał zezwalający na wjazd,
– czerwona migająca strzałka oznacza konieczność zatrzymania się i oczekiwania tylko w przypadku, gdy zamierzamy jechać w kierunku wskazanym przez strzałkę.
Czechy:
Równocześnie migające światła czerwone i żółte oznaczają, że należy przygotować się do ruszenia.
Estonia:
Migające zielone światło oznacza, że za chwilę zmieni się ono na żółte.
Irlandia
Żółte migające światło oznacza, że można kontynuować jazdę, ale tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Należy też ustąpić pierwszeństwa innym nadjeżdżającym pojazdom. Takie samo znaczenie ma migająca żółta strzałka, z tym że wskazuje ona kierunek dozwolonego ruchu.
Hiszpania
Migająca pomarańczowa strzałka przy ciągłym świetle czerwonym oznacza możliwość warunkowego skrętu. W Hiszpanii możemy również spotkać sygnalizator, w którym zielone światło zostało zastąpione przez pomarańczowe. Migające pomarańczowe światło oznacza, że nie trzeba ustępować pieszym, ale występuje możliwość kolizji z innymi pojazdami. Czerwony sygnał „X” nad pasem oznacza, że nie wolno się nim poruszać.