Sygnalizatory świetlne w krajach Unii Europejskiej

1065

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Każdy z nas wie jak poruszać się w świetle polskich przepisów. Jednakże te przepisy mogą odróżniać się nieco poza granicami naszego kraju…

sygnalizatory świetlne

sygnalizatory świetlne

O to kilka przykładów z krajów UE:

Niemcy:
Przed przejazdem kolejowym:
– czerwone światło ciągłe oraz żółte migające oznacza nakaz zatrzymania się. Należy też wtedy oczekiwać na sygnał zezwalający na wjazd,
– czerwona migająca strzałka oznacza konieczność zatrzymania się i oczekiwania tylko w przypadku, gdy zamierzamy jechać w kierunku wskazanym przez strzałkę.

Czechy:
Równocześnie migające światła czerwone i żółte oznaczają, że należy przygotować się do ruszenia.

Estonia:
Migające zielone światło oznacza, że za chwilę zmieni się ono na żółte.

Irlandia
Żółte migające światło oznacza, że można kontynuować jazdę, ale tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Należy też ustąpić pierwszeństwa innym nadjeżdżającym pojazdom. Takie samo znaczenie ma migająca żółta strzałka, z tym że wskazuje ona kierunek dozwolonego ruchu.

Hiszpania
Migająca pomarańczowa strzałka przy ciągłym świetle czerwonym oznacza możliwość warunkowego skrętu. W Hiszpanii możemy również spotkać sygnalizator, w którym zielone światło zostało zastąpione przez pomarańczowe. Migające pomarańczowe światło oznacza, że nie trzeba ustępować pieszym, ale występuje możliwość kolizji z innymi pojazdami. Czerwony sygnał „X” nad pasem oznacza, że nie wolno się nim poruszać.

 

Przejazd na czerwonym świetle – kary są wysokie

Niezależnie od rodzaju skrzyżowania i przepisów, jakie regulują jej pracę, należy wystrzegać się przejeżdżania czerwonego światła. W Polsce za takie wykroczenie otrzymamy najwyższy mandat w wysokości 500 zł oraz punkty karne, lecz za granicą kara może być znacznie większa. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii nawet 1300 euro czy w Estonii do 800 euro. Przejazd na czerwonym świetle powinien być absolutnie jak nawyżej karany ze względu na niebezpieczeństwo jakie ze sobą niesie. Sygnalizatory świetlne dają z założenia poczucie bezpieczeństwa więc łamanie tej zasady urąga podstawom zaufania na drodze.

Poczytaj również o: BOLĄCZKI AUT UŻYWANYCH

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia