Czyszczenie łańcucha motocykla

548

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czyszczenie łańcucha 2

Na naszych drogach coraz więcej jest skuterów i motocykli. Sprzyjają temu zmiany w przepisach, oraz pogoda jaką od początku lata rozpieszcza nas sezon. Świeżo upieczeni posiadacze nawet tych najmniejszych pojemności powinni umieć wykonać podstawowe czynności obsługi motocykla. Taką czynnością jest czyszczenie łańcucha napędowego.

Łańcuch to jeden z trzech najpopularniejszych sposobów na przekazanie napędu w motocyklu. Oprócz Łańcucha jest jeszcze wał kardana oraz pasek napędowy. Jednak moim zdaniem, łańcuch jest bardzo wdzięczny i przyjemny w eksploatacji, trzeba go tylko umieć prawidłowo eksploatować. Najważniejszymi czynnościami obsługowymi są: czyszczenie łańcucha oraz jego odpowiedni naciąg. Dziś zajmiemy się tą pierwszą częścią.czyszczenie łańcucha 1

Czyszczenie Łańcucha napędowego

Jeżeli zauważycie, że wasz łańcuch oblepiony jest dużą ilością piasku, brudu i jego blask przygasł należy pomyśleć o jego czyszczeniu. Sprawa jest dość prosta i jeżeli chcemy w domowych warunkach to zrobić należy zaopatrzyć się w  trochę świeżego oleju, szczoteczkę do zębów albo jakąś szczotkę oraz środek którym po czyszczeniu naoliwimy cały napęd. Należy pamiętać, że łańcuchy motocyklowe są trochę inaczej zbudowane niż zwykłe. Są to tak zwane łańcuchy z uszczelnieniem. Co to znaczy? To znaczy że między ogniwami producent umieścił smar i dodatkowo uszczelnił to specjalnym oringiem. W zależności jaki to rodzaj uszczelnienia rozróżniamy łańcuchy o-ring, x-ring oraz z-ring.czyszczenie łańcucha 4

Rozpoczynając czyszczenie należy wziąć do ręki szczoteczkę którą zamoczymy w świeżym oleju. Dalej to już niż prostszego. Trzemy!  Musimy jednak pamiętać, żeby do czyszczenia nie używać żadnego rozpuszczalnika ani tego typu środków! Odradzam też benzynę. Używając ich możemy wypłukać wspomniany wcześniej smar i nasz napęd straci na żywotności. Czyszczenie łańcucha to czynność czasochłonna, jeżeli go zapuścimy w taki sposób jak na pierwszym zdjęciu. Możemy trochę to przyspieszyć kupując szczotkę do czyszczenia łańcucha dostępną na aukcjach internetowych. czyszczenie łańcucha 4

Gdy łańcuch jest już odpowiednio wyczyszczony należy go nasmarować. Najlepiej używać środków do takiej czynności przeznaczonych takich producentów jak Liqui Moly, Motul czy Bel-Ray. Jeżeli nie mamy takich środków „od biedy” możemy użyć mineralnego oleju silnikowego po czym należy dokładnie oczyścić napęd z tego oleju. Jednak zalecam preparaty do tego przystosowane.

Czyszczenie łańcucha nie jest czynnością trudną jednak bardzo ważną, jeżeli chodzi o obsługę motocykla. Zapraszam też do zapoznania się z moimi wcześniejszymi artykułami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia