Szlak Architektury Drewnianej

336

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że szlaki turystyczne mogą być piesze, rowerowe, a nawet konne. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się również o szlakach…. Samochodowych. Są to całkiem młode inicjatywy, których celem jest pokazanie dobrodziejstw naszego kraju, przemierzając poszczególne etapy szlaku samochodem.

 

Szlak Architektury Drewnianej – historia

 

 

Szlaki Architektury Drewnianej zostały oznakowane na samym początku w województwie śląskim, podkarpackim oraz małopolskim. Prace rozpoczęto w 2001 roku. Natomiast w 2008 roku dołączyło do tej listy również województwo świętokrzyskie.

 

 

Cel szlaku

 

Dzięki niemu mamy okazję zobaczyć obiekty sakralne, takie jak kościoły, cerkwie oraz kapliczki. Ale i również leśniczówki, skanseny, czy też stare chałupy. Niektóre z nich znajdują się na liście zabytków UNESCO, co jeszcze bardziej podkreśla ich niesamowitą wartość.

 

Trasy

szlak-a

Oczywiście nie jest możliwe przejechanie całego szlaku w jeden dzień. Dlatego cały Szlak Architektury Drewnianej podzielony jest na trzy etapy, a te z kolei na mniejsze trasy lub pętle:

  • Województwo śląskie – długość 1060 km – Trasa Główna, Pętla Częstochowska, Pętla Gliwicka, Pętla Rybnicka, Pętla Pszczyńska, Pętla Beskidzka

  • Województwo małopolskie – ponad 1500 km – Trasa Nowy Sącz i Gorlice, Trasa Tarnów i okolice, Trasa Orawa, Podhale, Spisz i Pieniny, Trasa Kraków i okolice

  • Województwo podkarpackie – 1202 km – Trasa nr I krośnieńsko-brzozowska, Trasa nr II sanocko-dynowska, Trasa nr III ustrzycko-leska, Trasa nr IV sanocko-dukielska, Trasa nr V przemyska, Trasa nr VI lubaczowska, Trasa nr VII rzeszowsko-jarosławska, Trasa nr VIII jasielsko-dębicko-ropczycka, Trasa nr IX tarnobrzesko-niżańska

  • Województwo świętokrzyskie – Trasa nr I Chotelek-Beszowa, Trasa nr II Małogoszcz-Kurzelów, Trasa nr III Lipa – Kielce Dworek Laszczyków, Trasa nr IV Sarnówek – Góra Witosławska, Mała pętla kielecka

Dzięki tym szalkom jesteśmy w stanie poznać zabytki pochodzące z XVIII i XIX wieku, czasem nawet wcześniejszych stuleci. Czy komuś udało się przejechać chociaż kawałek jednej z wymienionych tras? Jak wrażenia z napotkanych obiektów w swojej podróży po Południowej Polsce?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia