Hamownia tylko do tuningu?

388

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

hamownia 2

Nie jest tajemnicą, że konie mechaniczne w naszych samochodach po paru, parunastu latach użytkowania przeszły z naszego silnika na zielone pastwiska. Hamownia pozwoli nam zobaczyć jaka część napędza jeszcze nasze auto!

 

Wiem, konie mechaniczne są równie istotne co i moment obrotowy. Ale najczęściej chociażby chwaląc się przed znajomymi mówimy że mamy 300 KM a nie, że mamy 500 Nm. I wszystko było by w porządku z naszymi przechwałkami gdyby nie fakt, że w naszym Golfie może być nie 115, a 96 KM bo reszta „uciekła”. Jak to sprawdzić ? Proste! Trzeba odwiedzić Hamownie!

Dużej ilości osób hamownia możne kojarzyć się z samochodami mającymi po 500 lub więcej koni. Co mniej obyci powiedzą, że wgrają sobie CHIP i po sprawie. Będzie tyle koni ile daje wirus. Trzeba jednak uświadomić, że hamownia to pierwsze miejsce jakie zazwyczaj odwiedza rządny modyfikacji Tuner! Dlaczego ?

hamownia 1

Chcąc modyfikować auto w taki sposób „jak książka pisze” musimy sprawdzić ile zostało mocy naszemu silnikowi, aby móc prawidłowo tą większą moc osiągnąć. Hamownia to doskonałe urządzenie diagnostyczne do tego typu czynności. rozróżniani dwa rodzaje hamowni: podwoziową i silnikową. Pierwszy typ to kolokwialnie mówiąc „rolki”, a druga? Bardziej profesjonalny i specjalistyczny typ który potrzebuje wyjęcia silnika do pomiaru. Jesteśmy po całej operacji w stanie ocenić, a w zasadzie nie my tylko ludzie tam pracujący, w którym miejscu może tkwić problem z ubytkiem mocy i podpowiedzi ze strony profesjonalistów co najpierw poprawić, aby bezpiecznie podnieść moc.

Bezpiecznie jest tych ludzi posłuchać i kierować się ich zaleceniami. Przy jakichkolwiek modyfikacjach z naszym autem postawienie kropki nad „i” i zwieńczeniem podnoszenia mocy powinna być hamownia. Tak jak pisałem w artykule o sportowych filtrach powietrza nie zawsze bez odpowiedniego dostrojenia komputera sterującego, dodawane elementy, mające na celu podniesienie mocy będą tylko nic nieznaczącymi gadżetami.

Hamownia ma też ogromny pozytyw w lokalizowaniu usterki. Wyjeżdżając z pomiaru dostajemy wykres momentu i mocy. Podczas samego pomiaru możemy zobaczyć jak przebiega ten wykres. Tak zebrane dane mogą być pomocne do wykrycia nieszczelności dolotu lub zapchania układu wydechowego. To tylko parę korzyści płynące z przybycia cywilnego auta na hamownie

Modyfikacje silnika mogą wydawać się drogie. I tak w rzeczywistości jest. Za to miejsca które pozwalają nam sprawdzić ile tej mocy jeszcze pod stopą się znajduje już nie. Nie jeździmy codziennie w takie miejsca, a pomiar wykonany na hamowni to nawet od 50 zł do kilku stówek.

Byłeś już na hamowni? Masz wykres? Pochwal się nim! Napisz jak wrażenia i jakie hamownie polecasz! Ja natomiast polecam przeczytanie pozostałych moich artykułów dostępnych tu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia