Polowanie na klasyki – Simson SR1

668

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Simson SR1

Większość z was czytących ten artykuł, dziś pewnie pierwszy raz spotka się z Simson SR1. Jest on prekursorem dzisiejszych skuterów. Jest połączeniem roweru i motocykla i to on zapoczątkował erę motorowerów tak popularnych w tamtych czasach. 

Simson SR1

Simson SR1

Jest nim oczywiście przybysz z zachodu a mianowicie Simson SR1. Po II Wojnie Światowej zrodziło się zapotrzebowanie na wszystkie możliwe środki transportu. Jednakże nie było to takie proste. Wielkim skarbem było posiadanie roweru ale z czasem rower stał się zbyt mało praktyczny, zbyt wolny oraz mało postępowy. W rozwijających się państwach zaczęto myśleć o coraz to nowych środkach lokomocji. Tak zrodziły się motorowery. W bardzo krótkim czasie zyskały ogromną popularność i zaskarbiły sobie rzesze użytkowników.

Simson SR1

Lekkie, dość szybkie oraz bardzo ekonomiczne. To jedynie kilka z zalet takiego wczesnego motoroweru. Już wiemy gdzie tkwił ich sukces. Początkowo bardzo przypominały rowery tak jak prezentowany dziś  Simson. Miały duże szprychowe koła o wąskich oponach, siodełko jak w rowerze, oraz wiele wiele innych elementów pokazujących, że są zbudowane na podstawie roweru. Niewątpliwie jednym z największych atutów tego motoroweru oprócz łatwej eksploatacji jest to iż były wyposażone w układ  zapasowego napędzania który nie różnił się niczym od układu napędowego zwykłego roweru. Pełnił on również funkcję startera silnika. Prościej mówiąc motorower był wyposażony w pedały. Aby uruchomić silnik musieliśmy ich właśnie użyć. A jeśli silnik odmówił posłuszeństwa mogliśmy dalej konturować podróż przy ich użyciu. Same zalety nieprawdaż ?

Simson SR1

wiek dojrzały

Nasz dzisiejszy bohater to jeden z najstarszych Simsonów  w Polsce. Pochodzi z 1957 roku. Ma bardzo niski numer ramy co pozwala nam sądzić że jest to jeden z pierwszych  wyprodukowanych egzemplarzy. Ale chyba najbardziej zaskakującą rzeczą jest fakt iż motorower od początku swojego istnienia czyli od 1957 roku nigdy nie przeszedł żadnego remontu. Wszystkie części są oryginalne. Jedynie tylko opony zostały zmienione ponieważ bardzo popękały i jazda  na nich była niebezpieczna dla prowadzącego jak i dla samego motoroweru.

Simson SR1

Niestety historia motoroweru Simson SR1 nie jest nam znana. Znana natomiast jest nam jego przyszłość. Jest w dobrych rękach i ciągle będzie użytkowany. Można powiedzieć że włos z głowy mu nie spadnie. Dziękuję za uwagę i zapraszam do czytania przednich artykułów  Polowanie na klasyki – Skoda 100S Typ 722

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia