Automatyczna skrzynia biegów – udogodnienie, czy przekleństwo?

541

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Patrzysz tęsknym okiem za samochodami, które dopiero co wyjechały z salonu? A może już od dawna przymierzasz się do zakupu nowszego modelu. Interesuje Cię automatyczna skrzynia biegów w samochodzie? Jednak do końca nie masz przekonania, czy na pewno będzie strzał w dziesiątkę?

Nie ma co się oszukiwać. Automatyczna skrzynia biegów może być bardzo dużym udogodnieniem szczególnie, jeśli bardzo dużo jeździmy po mieście. Jednak trzeba liczyć się również z wadami, jakimi może się wykazywać. Oczywiście dla niektórych użytkowników, takie „negatywne” cechy, automatycznego komponentu w pojeździe, mogą nie stanowić żadnego problemu.

Automatyczna skrzynia biegów i jej zalety

Spokojnie możemy przejść do zalet, jakimi wyróżniają się automatyczne skrzynie biegów. Przede wszystkim są wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić na zbędnych ruchach. Zamiast przekładać manualną skrzynię, jednocześnie wciskają pedał sprzęgła, jesteśmy zobowiązani do przełożenia wajchy na cofanie, jazdę lub postój. Podczas jazdy w długich korkach na przedmieściach lub co centrum miasta, właściwie siedzimy sobie spokojnie od czasu do czasu operując pedałem od gazu.

Automat możemy dopasować do trybu jazdy. Jeśli zależy nam na sprawnym wyprzedzaniu, warto przejść na tryb umożliwiający sprawne przyspieszenie pojazdu. Taki manewr jest niewątpliwie sprawniejszy, oraz bezpieczniejszy.

 skrzynia2 Skrzynia1

Automatyczna skrzynia biegów pozwala również na płynny przeskok między biegami. Tak jak przy manualnym zmienianiu, możemy nie raz złapać się na nieprzyjemnym szarpaniu, tak w przypadku zautomatyzowanej skrzyni biegów, naprawdę musielibyśmy trafić na felerny model, który pod tym względem nie podoła.

Przejdźmy do wad

Nie ma ich dużo, jednak mogą dać się we znaki. Szczególnie jeśli automatyczna skrzynia biegów się popsuje… Jej naprawa wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Ponadto można zauważyć nieco większe zużycie paliwa, niż w przypadku obsługi manualnej skrzyni biegów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia