Czy nowe technologie mogą zapewnić nam bezpieczny wypoczynek?

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe technologie

Wakacje 2.0 to nowe technologie, który powstał już przeszło 3 lata temu. Wskazuje na coraz większą tendencję wśród ludzi do wykorzystywania nowych technologii które mogą zapewnić nam bezpieczny wypoczynek

Nowe technologie wzkorzystywane przez wielu utożsamiany z plażowaniem, ze smartfonem w ręku, czy trudnością z oderwaniem się od ciągłego sprawdzania skrzynki e-mail i powiadomień z Facebooka. Czy jest to słuszny osąd? Czy nowe technologie to tylko rozrywka, czy wręcz uzależnienie?

Z dnia na dzień obserwujemy rozwój w obszarze nowych technologii. Co więcej są one obecne w każdej sferze naszego życia. Od czasu powstania pierwszego komputera 75 lat temu, jego ponad 27 tonowa waga zmniejszyła się do kilkudziesięciu gramów. Zaawansowane, elektroniczne urządzenia towarzyszą nam wszędzie, a ich nieustanny rozwój codziennie wprawia nas w zdumienie. Naturalnym procesem wydaje się być także przenoszenie sfer użytkowania z chociażby militarnych czy stricte naukowych do powszechnych i dostępnych dla każdego.

nowe technologie

Fast-food, quick decision – łatwo, szybko, wygodnie

Miesięczny transfer danych przypadający na użytkownika jednego smartfona w Europie i Stanach Zjednoczonych to obecnie średnio ponad 2,5 GB. Prognozy na 2021 rok to nawet 22 GB transferu dla jednej osoby. [Dane na podstawie Ericsson Mobility Rank 2015]. Dostępność i powszechność aplikacji, a także zwiększająca się z roku na rok ilość urządzeń mobilnych w przestrzeni użytkowej ma bezpośredni wpływ na ich coraz wyższą jakość i przystępność. Wszystko to zmierza do ciągłego usprawniania i podnoszenia jakość naszego życia. Dedykowane aplikacje odnoszące się do każdej ze sfer codzienności począwszy od kalendarzy biznesowych, kończąc na aplikacjach ułatwiających efektywny sen powstają w błyskawicznym tempie. Ich szacowana liczba sięga obecnie 1,5 mln! Czy warto i jeżeli tak to w jakim stopniu wykorzystywać nowe technologie podczas wypoczynku?

Elektronika w służbie podróży

Aż  ⅓ Polaków uważa, że nowe technologie zdecydowanie wspierają planowanie podróży. Cenimy sobie wygodę i oszczędność czasu jaka płynie z możliwości dokonywania zakupów czy rezerwacji on-line. Coraz większa grupa ludzi decyduje się na kontrolowane wakacyjne szaleństwo dzięki stałemu dostępowi do internetu czy rozwiązań elektronicznych. Nikogo już nie dziwi używanie nawigacji GPS, a spontaniczne zmiany trasy wycieczek objazdowych są łatwe i nie stanowią żadnego problemu dzięki portalom rezerwacyjnym i ich aplikacjom, które umożliwiają natychmiastowe działanie. Z pewnością znajdzie się grupa osób, która powie, że takie kontrolowane szaleństwo nie wiele ma wspólnego ze spontanicznością. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzięki powszechnej dostępności tego typu narzędzi znakomicie aktywizuje się grupę osób, której trudniej jest podjąć decyzję o swobodnym zwiedzaniu. Możliwość swobodnego podróżowania otwiera się także dla tych, którzy dysponują ograniczonym czasem czy budżetem.

nowe technologie

Wojskowe rozwiązania na wyciągnięcie palca

Dostępny dla cywilów od 1983 roku GPS rozwinął się niesamowicie od tamtego czasu. Rynek oferuje obecnie bogaty wybór urządzeń z nawigacją GPS. Można więc stwierdzić, że jest to narzędzie dostępne prawie dla każdego. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wyniki badać przeprowadzonych w 2014 roku, które wykazały, że zabieramy za sobą na wakacje sprzęt elektroniczny, który swoją wartością często przekracza wartość samego wyjazdu. Jak zapobiec sytuacji, w której więcej pieniędzy przeznaczmy na elektronikę, a nie urlop?

W mojej codziennej pracy rozmawiam z dziesiątkami osób, które w ten czy inny sposób planują swoje podróże. Niezależnie od tego czy celem jest robienie biznesu czy wypoczynek większość z nich zwraca uwagę na bezpieczeństwo i komfort.” – mówi Grzegorz Korzec, Customer Service Menager w Vasco Electronics. – “Wobec takich głosów, postanowiliśmy zaproponować rozwiązanie, które w pełni zaspokoi te dwie potrzeby. W oferowanym przez nas – Vasco Navigatorze mamy dostęp do funkcji, które oprócz tego, że bezproblemowo przeprowadzą nas przez zatłoczone miasto, czy pozwolą na odnalezienie ciekawych atrakcji turystycznych nawet w egzotycznych zakątkach świata, umożliwią także komfortową jazdę w nocy dzięki opcji Head Up Display. Funkcja HUD to, stosowana powszechnie w lotnictwie, możliwość wyświetlania wskazówek nawigacji na przedniej szybie samochodu. Eksperci z branży motoryzacyjnej zgodnie stwierdzają, że używanie tego rozwiązania zdecydowanie wpływa na koncentrację kierowcy co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zagrożenia wypadkiem. Urządzenie posiada także mobilny alarm, dzięki któremu możemy z powodzeniem zabezpieczyć domek letniskowy, campera, a nawet zwiększyć bezpieczeństwo naszego samochodu. Dzięki dedykowanej aplikacji, użytkownik może za pomocą swojego smartfona mieć stała kontrolę nad chronioną powierzchnią, może zdalnie uzbrajać i rozbrajać alarm, podglądać, a nawet podsłuchiwać na wypadek gdy alarm zostanie wzbudzony.”

Przyszłość jest jeszcze jutro czy już dziś?

Ciężko jest zaprzeczyć lub wzbraniać się przed postępującą technologią życia codziennego. Funkcjonowanie w świecie w obecnym kształcie narzuca nam niejako pewne schematy, a elektronika i nowe technologie są ich nieodłącznym elementem. Bardzo trudno jest zdefiniować jednoznacznie czy rozwój nowych technologii jest dobry czy zły dla człowieka. Pewnym jest natomiast to, że z nowoczesnych rozwiązań elektronicznych warto korzystać mądrze. Ich wyboru dokonywać w taki sposób by one służyły nam, a nie my im.

 zobacz też Mandat od GITD nie straszny

Słuchaj nas online!

Sabina Psuj

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia