Mandat za wyprzedzanie korka motocyklem, czy słusznie?

1
1560
mandat za wyprzedzania

Mandat za…

Sezon wiosenno-letni sprzyja motocyklistom. Wraz z ich częstszym pojawianiem się na ulicach miast i miasteczek słyszy się też coraz częściej pytanie o to. Czy motocyklista może omijać samochody stojące w korku czy też grozi mu za to jakaś kara. Jak wygląda to z perspektywy prawa?

 

Korki a jazda motocyklem

Jazda motocyklem między samochodami to jak się okazuje kwestia bardzo dyskusyjna, dlatego najlepiej jest ją rozstrzygnąć pytając o to specjalistę w tym temacie. Nie znajdziemy w tym celu nikogo lepszego aniżeli policjanta drogówki? Zatem sięgając do źródła postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie o to czy można omijać motocyklem korki?

 

Omijanie korków motocyklem okiem policjanta

Stróże prawa, jak można się spodziewać sięgają po argumenty wynikające z prawa o ruchu drogowego i wyjaśniają jak każdy uczestnik ruchu powinien ustosunkować się do tego czy omijanie korków motocyklem jest dozwolone czy też nie. Niestety nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a trzeba opierać się na interpretacji własnej. Najczęściej można spotkać się z opinią, że motocykliści nie mają oficjalnego prawa do tego, by przejeżdżać między samochodami – stąd mandat za omijanie samochodów w korku jest nierzadko spotykany i to właśnie on stanowi główny punkt dyskusji.

 

Dlaczego można dostać  mandat za omijanie samochodów w korku?

Policjanci argumentują to faktem, że jazda motocyklem w korku z uwagi na brak możliwości zachowania odpowiednich odległości innych pojazdów jest jazdą niebezpieczną. Należy też zwrócić uwagę na obecność linii ciągłych przed skrzyżowaniami i pasami.

 

Jazda motocyklem w korku – konieczność regulacji zasad

Aby omijanie korków motocyklem było dla wszystkich i każdego zrozumiałe lepiej byłoby, gdyby w prawie o ruchu drogowym jednak było to bardziej uściślone. Konieczne są konkretne regulacje, bowiem interpretacje stwarzają konflikty – niestety częściej na niekorzyść motocyklistów. Niewątpliwie stan Prawa o Ruchu Drogowym wzbudza wiele emocji. Można słyszeć opinie na temat jego nielogiczności i braku przystosowania do warunków w rzeczywistości, w jakiej żyjemy – z czego niestety nadgorliwi policjanci bardzo chętnie korzystają.

przeczytaj teżRodzaje mandatów – Komu? Ile i za co? Oraz puk,puk Komornik!

mandat za