Mandat za wyprzedzanie korka motocyklem, czy słusznie?

1959

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mandat za wyprzedzania

Czy jazda motocyklem między samochodami jest dozwolona oraz czy czy motorem można wyprzedzać w korku to według Google najczęstsze dylematy i zapytania w tej materii. Postaramy się wyjaśnić wątpliwości.

Mandat za… omijanie samochodów stojących w korku.

Sezon wiosenno-letni sprzyja motocyklistom. Wraz z ich częstszym pojawianiem się na ulicach miast i miasteczek słyszy się też coraz częściej pytanie o to. Czy motocyklista może omijać samochody stojące w korku czy też grozi mu za to jakaś kara. Jak wygląda to z perspektywy prawa? Przede wszystkim pamiętajmy o rozróżnieniu pojęć:

omijanie samochodów w korku to omijanie pojazdów które się nie poruszają

wyprzedzanie samochodów w korku dotyczy pojazdów które się poruszają

Jakkolwiek by to nie było jazda motocyklem pomiędzy autami czy to stojącymi czy jadącymi nie jest uregulowana przepisami wprost.

Bogusław Linda Motocykle aktor na swoim jednośladzie
omijanie samochodów stojących w korku czy zaparkowanych

Tak więc za omijanie czy wyprzedzanie aut w korku, stojących czy poruszających się nie może być przedmiotem ustalenia wykroczenia. Jeśli tak to brak wykroczenia nie może skutkować nałożeniem mandatu. Tak więc za omijanie samochodów stojących w korku nie można dostać mandatu. Jedyne co policjant może zrobić to udzielić pouczenia.

Korki a jazda motocyklem – czy jazda motocyklem między samochodami jest dozwolona

Jazda motocyklem między samochodami to jak się okazuje kwestia bardzo dyskusyjna jak wspomnieliśmy powyżej. Dlatego najlepiej jest ją rozstrzygnąć pytając o to specjalistę w tym temacie. Nie znajdziemy w tym celu nikogo lepszego aniżeli policjanta z drogówki? Zatem sięgając do źródła postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie o to czy można omijać motocyklem korki? Jak wspomnieliśmy kodeks drogowy tego nie reguluje i dopuki robimy to w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego powinno być OK.

Autostrada zakorkowana widok z lotu ptaka
Korek na autostradzie widok z lotu ptaka, aż się prosi jazda motocyklem między samochodami

Omijanie korków motocyklem okiem policjanta

Stróże prawa, jak można się spodziewać sięgają po argumenty wynikające z prawa o ruchu drogowego i wyjaśniają jak każdy uczestnik ruchu powinien ustosunkować się do tego czy omijanie korków motocyklem jest dozwolone czy też nie. Niestety nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a trzeba opierać się na interpretacji własnej. Najczęściej można spotkać się z opinią, że motocykliści nie mają oficjalnego prawa do tego, by przejeżdżać między samochodami – stąd mandat za omijanie samochodów w korku jest nierzadko spotykany i to właśnie on stanowi główny punkt dyskusji.

Ale skoro nie ma także zakazu takiego manewru to jasne jest że wszelkie wątpliwości muszą być rozstrzygnięte na korzyść obywatela, w tym przypadku motocyklisty. 

Dlaczego można dostać  mandat za omijanie samochodów w korku?

Policjanci argumentują to faktem, że jazda motocyklem w korku z uwagi na brak możliwości zachowania odpowiednich odległości innych pojazdów jest jazdą niebezpieczną. Należy też zwrócić uwagę na obecność linii ciągłych przed skrzyżowaniami i pasami. Odmowa przyjęcia mandatu za omijanie samochodów stojących w korku zdaje się być zasadna. Przed sądem to nie my musimy udowodnić naszą niewinność ale policjant powinien przytoczyć paragraf z którego nałożył mandat. W tym przypadku takiego paragrafu nie ma i po sprawie.

Jazda motocyklem w korku – konieczność regulacji zasad i czy motorem można wyprzedzać z prawej strony

Aby omijanie korków motocyklem było dla wszystkich i każdego zrozumiałe lepiej byłoby, gdyby w prawie o ruchu drogowym jednak było to bardziej uściślone. Konieczne są konkretne regulacje, bowiem interpretacje stwarzają konflikty – niestety częściej na niekorzyść motocyklistów. Niewątpliwie stan Prawa o Ruchu Drogowym wzbudza wiele emocji. Można słyszeć opinie na temat jego nielogiczności i braku przystosowania do warunków w rzeczywistości, w jakiej żyjemy – z czego niestety nadgorliwi policjanci bardzo chętnie korzystają.

przeczytaj teżRodzaje mandatów – Komu? Ile i za co? Oraz puk,puk Komornik!

mandat za

zaoszczędź na ubezpieczeniu OC, mamy niezawodny sposób!!!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia