Polski Furgon – FSO Warszawa 201 F

937

W FSO podczas seryjnej produkcji Warszawy, tworzono różne projekty – od prototypów po konstrukcje, które dostały szansę na produkcję seryjną…

Warszawa Furgon

W roku 1960 Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego Łączności w Warszawie zbudowało we własnym zakresie, bazując na modelu pick-up, wersję Furgon. Samochód miał stalową, z dającą się zdemontować górną częścią nadwozia. Dzięki swojej funkcjonalności i łatwości adaptacji, auto było niezwykle użyteczne, co zostało dostrzeżone przez FSO i skłoniło konstruktorów do podjęcia prac nad seryjną produkcją tego modelu.  Produkcję na skalę przemysłową rozpoczęto w roku 1962, jako Warszawa 201 F.

wawa4

Samochód wyposażono w dwoje drzwi, a dostęp do przestrzeni ładunkowej możliwy był przez dwuczęściową tylną klapę, której poszczególne części zawieszone były na dolnej i górnej krawędzi otworu drzwiowego. Zbiornik paliwa przeniesiono pod fotel kierowcy, natomiast koło zapasowe ulokowano pod podłogą z tyłu nadwozia, co zaowocowało stosunkowo dużą powierzchnią użytkową.

wawa5

W samochodzie zastosowano wzmocnione zawieszenie, a jej maksymalna ładowność wynosiła 400 kg. Wersji przeszklonej używano jako karetki pogotowia. W 1964 roku rozpoczęto produkcję zmodernizowanych modeli 203F i 204F. Modernizacja nadwozia ograniczona została jednak jedynie do części przedniej, a pozostałe zmiany były analogiczne jak w wersjach osobowych. W 1965 roku modele furgon zostały wycofane z oferty z powodu rozpoczęcia produkcji Warszawy 203 K / 204 K z nadwoziem kombi.
Warszawa Furgon zdobyła popularność jako taksówka na rynku tureckim.

wawa2

Poczytaj o: MANDAT ZA MYCIE POJAZDU