Nadużycia mandatowe

233

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nadużycia mandatowe

Nadużycia mandatowe w codziennym życiu

 

W życiu codziennym napotykamy się na szereg zakazów i zakazów dotyczących dosłownie wszystkiego, co de facto z tym naszym życiem związane. Wynika z tego jedna, bardzo nieprzyjemna rzecz budząca wciąż i wciąż niekończące się dyskusje i kontrowersje: nadużycia mandatowe.

 

Na kanwie tego prawo wydaje się nam nie pozwalać na:

  • kąpanie się w fontannie
  • spożywanie posiłków w określonych miejscach
  • opalanie się
  • wyprowadzanie psów
  • grillowanie
  • parkowanie samochodu w pewien sposób

 

Otoczeni przez nadużycia mandatowe

Stop! Warto wiedzieć, że w powyższych punktach raczej chodzi o normy zwyczajowe, a nie prawne i dlatego takowe nadużycia mandatowe zdają się mieć miejsce. Mało tego, okazuje się nawet że mogą być one nawet niezgodne z prawem. Mogliśmy już w bliższej i dalszej historii polskiego prawa znaleźć całe mnóstwo takich przypadków, a o zasadności tej tezy śmiało możemy mówić na podstawie orzecznictwa sądów i wygranych spraw cywilnych.

nadużycia mandatowe
nadużycia mandatowe

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej…

Jednym z mandatów które wzbudza jedne z największych kontrowersji jest mandat za zakłócanie ciszy nocnej naruszający wcześniej wspomniane normy zwyczajowe. Wiąże się on z prawem mieszkańców do wypoczynku, ale nigdzie nie można znaleźć ustawy, że cisza nocna faktycznie prawie trwa od tej do tej – dlatego możemy za imprezę w nocy dostać mandatu. Raczej stróże prawa powinni odnosić się do mandatu na podstawie art. 51§1 kodeksu wykroczeń (k.w.), który mówi o tym, że „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze”.

nadużycia mandatowe
nadużycia mandatowe

Z miłości do czworonogów:  mandat za wyprowadzanie psa

Innym ciekawym przykładem jest mandat za wyprowadzanie psa. Oczywiście chodzi o wyznaczenie miejsc w których tego psiego przyjaciela można wyprowadzać bądź nie. Ale proszę pamiętać – praw miłośników zwierząt nie można ograniczać, zatem i tutaj mielibyśmy do czynienia z nadużyciem. Oczywiście kwestia niesprzątania po swoim pupilu to już całkiem inna sprawa.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia