Polonez Truck – ostatni polski dostawczak

2108

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

polonez truck

Polonez Truck. Kiedy w 1975 roku do produkcji wchodził Polski FIAT 125p Pick-up, była to nowość. Po 10 latach od produkcji zdecydowano się na nową wersję Pick-up tym razem na podstawie Poloneza 1500

polonez truck polonez truck

W roku 1986 w FSO oraz w PIMot na zlecenie fabryki, rozpoczęto prace konstrukcyjne nad nowym polskim samochodem dostawczym na bazie Poloneza. Prace zakończyły się w 1987 roku wybraniem wersji stworzonej przez fabrykę z Żerania. Zastosowano w niej kabinę z wersji 3-drzwiowej do której zamocowana została pomocnicza pół rama, na której znajdowała się przestrzeń ładunkowa. Produkcję oficjalnie rozpoczęto 1 stycznia 1988 roku w mieście Nysa. Auto to sporadycznie sprzedawano z noskiem znanym z modeli Coupé czy też MR’89.

Od początku do końca produkcji w 1992 roku montowano także przód tzw. klasyczny, znany z pierwszego modelu Poloneza z lampami okrągłymi ( na głównie eksport ) lub lampami prostokątnymi.
W 1992 roku do gamy produkcyjnej dołączyła wersja DC z przedłużoną kabiną umożliwiającą przewóz 5 osób.

polonez truck

Produkcję zmodernizowanego Poloneza z wykorzystaniem rozwiązań zastosowanych w Caro MR’91, rozpoczęto w 1992 r. w Nysie. W sprzedaży dostępne były wersje ST (standardowej długości), LB (przedłużona) oraz DC (kabina przedłużona 5 osobowa, cześć ładunkowa z modelu ST) oraz 3 wersje silnikowe 1.6 gaźnikowy lub z jednopunktowym wtryskiem paliwa oraz silnikiem diesla 1.9.

polonez truck

W 1993 r. dokonano kolejnej modernizacji tym razem z wykorzystaniem elementów Poloneza Caro MR’93, pojawił się nowy zestaw wskaźników, dodatkowe nawiewy powietrza w środkowej części deski rozdzielczej (o nowym kształcie), zmieniono materiały tapicerskie wnętrza oraz ich kolorystykę. Z maski silnika zniknął plastikowy chwyt powietrza, którego rolę przejął nowy plastikowy pas podszybia w miejsce metalowego, dodatkowo środek maski uzyskał estetyczne przetłoczenie. Najważniejszą zmianą było zwiększenie o 60 mm rozstawu kół. W 1995 r. tak jak w Caro wycofano z produkcji silniki gaźnikowe. Produkcję zakończono w 1997 roku.

polonez truck

Produkcję zmodernizowanego Trucka rozpoczęto w 1997 roku. Opierał się na produkowanym wówczas Polonezie Caro  Plus. W stosunku do poprzednika zmieniono wygląd zewnętrzny auta, deskę rozdzielczą, oraz wnętrze. W silniku benzynowym nastąpiły te same zmiany co w modelach osobowych, wprowadzono wtrysk jednopunktowy firmy Bosch oraz hydrauliczną regulację zaworów. Auto dostępne było w odmianach ST, LB, DC oraz nowej wersji ROY (z długą 4-drzwiową kabiną, opartej na modelu DC).

polonez truck

Ostatnia modernizacja

Pod koniec 1998 roku Polonez Truck Plus doczekał się kolejnej modernizacji. Dzięki niej zmodernizowano tylną cześć pojazdu. Wprowadzono nowe estetyczniejsze, lakierowane pod kolor nadwozia dolne burty, duży plastikowy zderzak tylny w czarnym kolorze z zespolonymi lampami oraz bezpieczniejszy i estetyczniejszy pałąk ochronny kabiny. Tak zmodernizowany Polonez Truck Plus otrzymał dodatkowe fabryczne oznaczenie P105. Inna już mniej widoczna modernizacja nastąpiła w 2000 roku. Modernizacja ta miała na celu podniesienie jakości, wytrzymałości oraz komfortu podróżowania. Auto otrzymało wzmocniony tylny most, wzmocnione tylne zawieszenie – pogrubione 4 spośród 6 piór resoru, pogrubiono progi, zastosowano lepsze wyciszenie kabiny oraz kierownicę znaną z wersji Kombi.

polonez truck

W czerwcu 2002 roku nastąpiło zawieszenie produkcji tego modelu. Ponownie ją uruchomiono w listopadzie 2002 roku, dzięki zamówieniom i sfinansowaniu produkcji przez dealerów Daewoo. Wyprodukowano wtedy partię 166 egzemplarzy w wersji ROY z silnikiem 1.9D z części pozostających w magazynach producenta. Po raz kolejny produkcja została wznowiona w marcu 2003 roku, również dzięki sfinansowaniu produkcji przez sprzedawców, polegającej na zapłacie za auta jeszcze przed wznowieniem procesu produkcyjnego. W ten sposób powstała ostatnia partia 288 Polonezów Truck Plus i w ten sposób ostatecznie zakończono produkcję dostawczych Polonezów, a produkcja osobowych została zakończono rok wcześniej.

Na podstawie Poloneza Trucka powstało kilka wersji camping, a także karawanów z zabudową firmy Bella.

polonez truckpolonez truck

Poczytaj o poprzedniku: FIAT 125P PICK UP WERSJA DOSTAWCZA

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia