Polowanie na klasyki – Białostockie Yellow Bahama Polonez FSO

802

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polonez FSO czyli wakacyjne wspomnienia powoli odchodzą już w zapomnienie. Pogody coraz brzydsze, mamy coraz mniej słońca. Tak więc dziś postanowiłem troszkę was oświecić. Tak tak dobrze się domyślacie że chodzi tu o najbardziej żywy i wakacyjny kolor na świecie Yellow Bahama, legendarny kolor, który dumnie nosiły na sobie Polskie Fiaty i Polonezy. I właśnie dziś jednym z takich pojazdów się zajmiemy. 

polonez fso

Polonez FSO dziecko Żerańskiej fabryki marzeń. Nim zaczęto go produkować był już najbardziej pożądanym autem w Polsce. Każdy chciał takiego mieć a to za sprawą porucznika Sławomira Borewicza, któremu jako pierwszemu dane było prowadzić ten wspaniały samochód. Stał on się ikonom polskiej motoryzacji i kinematografii. Dzięki roli w serialu zyskał przydomek „Borewicz”. To właśnie po raz pierwszy w telewizji ludność PRL-u zobaczyła Poloneza. Jeszcze wtedy nikt nie spodziewał się tego, że tak trwale zapiszę się na kartach Polskiej historii.

polonez fso

Pierwsza sztuk kultowego Poloneza opuściła taśmę montażową w 1978 roku. Dzisiejszy bohater wyjechał z fabryki w 1979r tak więc można powiedzieć,iż jest to pierwsza najbardziej ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów seria. Auto od nowości aż do bieżącego roku znajdowało się w jednych rękach. Jako nowy trafił do małego miasteczka znajdującego się pod Białymstokiem.

polonez fso

Polonez długo nie nacieszył się jazdą gdyż w 1980 roku  pojawiła się na nim korozja. Nikt w tamtych czasach nie bawił się w naprawy i właśnie takim oto sposobem przyznano właścicielowi nowiuśką karoserię, którą uzbroił osprzętem wyciągniętym z rozbitego auta.

polonez fso

Mimo pozornie idealnego stanu prezentowany egzemplarz nie jest pozbawiony wad. Czas i korozja nie oszczędziły i jego metalowych elementów. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli styczność z Polonezami pewnie świetnie wiedzą jak to w Polonezach lubiły korodować progi oraz dolne części drzwi. Tak też było w naszym Yellow Bahama.

polonez fso

Efekt Końcowy Polonez FSO

Wszystkie konieczne prace zostały już wykonane i można rzecz iż Poldek jest zdrowy jak ryba. Została tylko drobna kosmetyka. Z rozmowy z właścicielem dowiedziałem się, że to nie koniec prac nad autem. Planuje w najbliższym czasie doposażyć go w tylny spojler znany z młodszych roczników oraz obszyć na nowo fotele gdyż kolor oryginalnych nie najlepiej przeszedł próbę czasu. Auto można podziwiać na ulicach Białegostoku.

polonez fso

Właścicielowi życzymy szerokości a was już dziś zapraszam do lektury poprzednich artykułów z cyklu ROMET CHART CZYLI POLOWANIE NA KLASYKI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia