Skoda Octavia RS kombi test

0
651

Skoda Octavia RS kombi

Skoda Octavia RS kombi to kolejny model, Skoda rośnie i wypełnia wszystkie segmenty, Octavia jest średniej klasy kompaktem ale w tym wydaniu jest to ekspresowe kombi.  Zwykła Octavia jest przyzwoitym autem jednym z najpopularniejszych na naszym rynku ze względu na relację ceny do jakości. Nie jest jednak wybierana jedynie z tego powodu, ona daje przyjemność w prowadzeniu i postanowiono to jeszcze zwiększyć. Włożono silnik od Golfa GTI i Octavia stała się szybkim rodzinnym kombi, niestety nie jest stricte sportowym autem jakby sądzono. Ta wersja Octavii jest przeznaczona dla tych co chcą mieć zwykłe auto rodzinne o niezwykłych parametrach ale też bardzo wygodne.

skoda octavia rs kombi test 002
fot. bezpiecznapodroz.org

A teraz okiem technicznym

Skoda Octavia RS kombi – Silnik/skrzynia

Skoda Octavia RS kombi ma serce przeszczepione z Golfa GTI ma 230KM przy 4700 obr/min a maksymalny moment obrotowy to 350 Nm w zakresie 1500-4600 obr/min. Takie parametry są obsługiwane przez dwusprzęgłowy automat o sześciu przełożeniach by rozpędzić auto do 100km/h w 6.8s. Maksymalna prędkość to 250km/h więcej się nie da bo jest ogranicznik elektroniczny. Dynamika nie stawia go w szeregu sportowców jakby literki RS to sugerowały ale jest to solidne GT w kombi.

skoda octavia rs kombi test 003
fot. bezpiecznapodroz.org

Skoda Octavia RS kombi – Zawieszenie/koła/hamulce

Oczywiście w zawieszeniu przednim przełomu nie ma, MacPhersony natomiast tył to multilink z amortyzatorami gazowym. Hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarcze wentylowane, mają co robić bo takie kombi waży prawie 1500kg a załadowane rodziną i bagażami dojdzie do 2 ton. Patrząc jednak na tarcze i zaciski są one gotowe na wszystko a opony 225/35×19 przekonują do możliwości auta. Takie zestawienie powoduje że auto nie jest i tanie w zakupie ale też bezawaryjne bo to sprawdzone rozwiązania. Jakkolwiek jest to jedna z atrakcyjniejszych propozycji tak dużego auta o tak dobrych parametrach.

skoda octavia rs kombi test 004
fot. bezpiecznapodroz.org

Skoda Octavia RS kombi – Ekonomia

Nie liczmy na cuda, taka masa, wielkość i moc muszą być wykarmione, nie znaczy to że przeraża nas apetyt ale jednak nie jest to Fabia 1.0. Średnie z testu to 8.2l/100 km bo jeździliśmy szybko jednak w trasie można zejść do 6,8l/100 km natomiast w mieście będzie to w najlepszym wypadku 7,5. Oczywiście jeśli nauczymy się ecodrivingu to będzie to nawet 15% mniej ale kto kupując takie auto będzie jeździł jak emeryt?

skoda octavia rs kombi test 005
fot. bezpiecznapodroz.org

Skoda Octavia RS Combi – babskim okiem

To auto które nie pozostawia wątpliwości, że jest wersją dla posiadaczy którzy przywiązują dużą uwagę do osiągu samochodu. Jak najbardziej wyróżnia się nadprzeciętnymi osiągami co pozostawia Skodę w lidze samochodów szybkich i dynamicznych. Pomimo że samochód jest po prostu duży można w nim dostrzec sportowy sznyt. Podczas jazdy odgłosy jakie wydobywa z siebie układ wydechowy  kolejny raz pokazuje jego charakter. Wewnątrz  samochodu jest bardzo przestronne i funkcjonalne, jest nieprzeładowane przyciskami, guzikami i niepotrzebnymi funkcjami. Wsiadając do jego wnętrza mamy wrażenie nie wiele się w nim zmieniło a jednocześnie jest nowoczesne. I chociaż auto dalej pozostanie zwyczajnym rodzinnym autem to zawsze będzie budził emocje. Po dłuższej analizie stwierdzasz że auto  jest proste w obsłudze co jest jego kolejnym atutem.

Wszystkie materiały wykorzystane do stworzenia wnętrza są wysokiej jakości co sprawi że  każda podróż tym samochodem będzie wielką i niepowtarzalną przyjemnością. Możemy dostrzec również dbałość o szczegóły chociażby z oznaczeniem literek RS na fotelach, czy w innych miejscach wnętrza. Ogólnie samochód na drodze budzi dość duże zainteresowanie a co do koloru to nasza biała Skoda okazała się jak najbardziej odpowiednia, ale że to kwestia gustu więc zostawiamy to Waszym gustom.

Nam pozostaje życzyć  szerokiej drogi i bezpiecznej podróży.

zobacz jeszcze mocniejszą Skodę w kombi Skoda Superb L&K 2,0 TSI 280KM 4×4 DSG

skoda octavia rs kombi test 006
fot. bezpiecznapodroz.org

Skoda Octavia RS kombi test 1

Skoda Octavia RS kombi test 2

Skoda Octavia RS kombi test 3

Skoda Octavia RS kombi test 4

Skoda Octavia RS kombi test 5

Skoda Octavia RS kombi test 6