Bizon – Doceniany klasyk

587

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bizon

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Polską wieś na przełomie lipca i sierpnia z pewnością usłyszał nie raz przepiękny ryk silnika. Jak łatwo się domyśleć dźwięk ten wydaje największa, już legendarna Polska maszyna rolnicza czyli BIZON. 

Bizon

bizon

 

Najbardziej zadziwiające w fenomenie Bizona jest to iż wszystko ulega zmianie. Całe wsie stają się nie do poznania, zmieniają się ciągniki na nowsze, zmieniają się krajobrazy a mimo to Bizon od lat 80 ubiegłego stulecia jest najczęściej widywanym kombajnem w Polsce.

bizon

Zaprojektowany i wprowadzony do produkcji pod koniec lat 60 szturmem podbił pola najpierw Państwowych Gospodarstw Rolnych a później rolników indywidualnych. Ale zastanówmy się czemu odniósł tak wielki sukces. Niewątpliwie początkowo było to uzależnione od sytuacji na rynku maszyn rolniczych gdzie nie było praktycznie żadnego wyboru. Bizon był najlepszy bo po prostu był jedyny. Jednak z czasem zaczął ujawniać swe zalety.

bizon

Był naprawdę bardzo ładny. Wszystkie części starannie zabudowane, tworzyło to całkiem zwartą estetycznie poukładaną konstrukcje. Nie znajdziemy w nim nieosłoniętych kół pasowych co miało miejsce w zagranicznych kombajnach tej klasy. Ale to nie jedyna jego zaleta. Ponadto Bizon charakteryzował się dobrą wydajnością jak na ówczesne realia.

bizon

Spalanie było na akceptowalnym poziomie. Jednak chyba najważniejszą zaletą była łatwa obsługa, bezawaryjność oraz dostępność części zamiennych. To sprawiło iż kombajny Bizon stały się ogromnie popularne.  Jedyną dość znaczącą wadą była zbyt krótka gardziel co uniemożliwiało dobre obserwowanie zespołu żniwnego dlatego operator maszyny bardzo często musiał pracować w pozycji stojącej co mogło sprawiać delikatny dyskomfort. Jednakże problem ten został zlikwidowany w późniejszych modelach.

bizon

Można śmiało stwierdzić, że Bizon to najlepsza Polska maszyna jaka kiedykolwiek powstała. Mamy nadzieję że jeszcze długo długo będziemy ją widywać na Polskich polach. A tym czasem zapraszam do czytania poprzednich artykułów POLOWANIE NA KLASYKI – BIAŁOSTOCKIE YELLOW BAHAMA POLONEZ FSO

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia