Prototyp FIAT 126p Kombi

1
1722
Fiat 126p kombi

W 1976  roku czyli 3 lata od rozpoczęcia seryjnej produkcji Polskiego Fiata 126p, rozpoczęte zostały prace na wersją Kombi.

Fiat 126p kombi

Pod kierunkiem inżyniera Leopolda Kuhna rozpoczęto prace na samochodem Fiat 126p Kombi. Zdecydowano się przede wszystkim na szeroki zakres zmian – głównie w nadwoziu i silniku. Rozstaw osi zwiększono o 10 cm, a tylny o 7 cm, dzięki czemu uzyskano więcej miejsca dla pasażerów tylnego siedzenia oraz dodatkową przestrzeń bagażową.

Fiat 126p kombi
Opracowano nową wersję silnika o poziomym układzie cylindrów, co pozwoliło na obniżenie głównej pokrywy komory silnika i powiększenie przestrzeni bagażowej. Silnik o objętości skokowej zwiększonej do 652 cm³ miał nową skrzynię korbową dostosowaną do poziomego układu cylindrów. Większość zespołów osprzętu silnika takich jak gaźnik, pompa paliwa, filtr powietrza, pompa oleju, dmuchawa układu chłodzenia oraz aparat zapłonowy i tłumik zostało zmienione.  Powiększony został stopień sprężania. Nowy silnik osiągał moc 18,4 kW przy 4500 obrotach /minutę.

Fiat 126p kombi

Charakterystyka zawieszenia tylnych kół również została zmieniona. Nadwozie o estetycznej sylwetce wyposażone zostało w unoszone do góry drzwi tylne. Objętość przestrzeni bagażowej za tylnym oparciem wynosiła 500 dm³, a po złożeniu kanapy tylnej wzrastała do 1000 dm³. Wydłużenie pojazdu spowodowało zwiększenie masy własnej do 630 kg. Ładowność dopuszczalna wynosiła 4 osoby i 80 kg bagażu. Niekorzystny wpływ zwiększonej masy pojazdu na jego dynamikę zrekompensowany był wzrostem mocy silnika. Prędkość maksymalna modelu Combi wynosiła 105 km/h. Prototyp tego pojazdu zbudowano ostatecznie w 1977 roku.

Fiat 126p kombi

W roku 1975 włoscy konstruktorzy zaprojektowali model 126 w wersji combi, po dwóch latach produkcji modelu podstawowego zdecydowano o próbach wprowadzenia do produkcji dłuższej wersji zwanej „Giardiniera”. Miała to być kontynuacja zamysłu realizowanego przez Fiata w modelu Fiat 500 Giardiniera, czyli kombi, zaprezentowanego pierwszy raz w roku 1968, sprzedawanego również pod marką Autobianchi. W przypadku modelu 126 Combi zdecydowano o zastosowaniu synchronizacji wszystkich biegów, choć przewidywano pozostawienie silnika o pojemności 600 cm³ i mocy 23 KM. Do produkcji seryjnej jednak nie doszło ze względu na wprowadzenie do oferty Fiata modelu 128 Combi.

Poczytaj o: POLONEZ TRUCK – OSTATNI POLSKI DOSTAWCZAK