Rozrząd silnika, co to takiego?

8349

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

napęd rozrządu
Skutki awarii rozrządu mogą być bardzo poważne

rozrząd w samochodzie, słyszymy takie słowa i zamęt? budowa rozrządu silnika to temat naszego artykułu. Zapoznamy cię z typami rozrządu, OHV,DOHC itp rozrząd silnika przestanie być dla ciebie tajemnicą.

Rozrząd silnika, co to takiego – w samochodach to element niezbędny do tego by jednostka napędowa mogła w ogóle funkcjonować.

Dlaczego rozrząd silnika  jest taki ważny dla funkcjonowania silnika pojazdu? Aby silnik samochodu mógł pracować muszą otwierać się zawory, których zadaniem jest wpuszczenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Rozrząd odpowiedzialny jest za doprowadzenie powietrza do komory spalania oraz prawidłowe odprowadzenie spalin do układu wydechowego przez co zapewnione są odpowiednie osiągi silnika. Jeśli chodzi o rodzaje rozrządów możemy podzielić je na:

Rozrząd silnika, co to takiego – podział na typy – układ rozrządu

– zaworowy – stosowany w silnikach czterosuwowych

– szczelinowy w silnikach dwusuwowych

Ponadto możliwy jest też podział ze względu na umieszczenie wałka rozrządu:

– OHV – wałek rozrządu umieszczony jest w bloku silnika

– OHC, bądź SOHC- jest to jeden wałek rozrządu umieszczony w głowicy silnika

– DOHC – dwa wałki, które umieszczone są w głowicy silnika. Zadaniem jednego jest sterowanie zaworami ssącymi, natomiast drugiego sterowanie zaworami wydechowymi

schemat rozrządu napędzanego paskiem, to najpopularniejszy rozrząd silnika
schemat rozrządu napędzanego paskiem, to najpopularniejszy układ rozrządu silnika

Układ rozrządu napędzany może być poprzez pasek lub też łańcuch. Oba sposoby mają oczywiście swoje plusy i minusy. Obecnie zdecydowana większość samochodów posiada paski rozrządu. Zatem pasek rozrządu do swojej pracy potrzebuje czystego i suchego otoczenia, dlatego też umieszczany on jest w specjalnej obudowie. Ten rodzaj napędu występuje zazwyczaj w jednostkach napędowych o pojemności do 2 litrów. Wraz z upływem lat paski te są doskonalone, a świadczy o tym chociażby coraz większa ich wytrzymałość. Jeszcze kilka lat temu paski należało wymieniać co 60-90 tys. km by chronić rozrząd silnika przed uszkodzeniem. Obecnie wytrzymują one nawet do 180 tys. km przebiegu.

Rozrząd silnika, co to takiego – Wymieniać? Co ile km wymiana paska rozrządu silnika?

Jednak wszystkie te wartości są tylko wartościami umownymi, gdyż każdy z producentów zaleca wymianę paska według własnych upodobań. Zazwyczaj jest to ok. 60 tys. km. Zatem posiadając samochód z paskiem należy pamiętać o tym, by w miarę możliwości regularnie sprawdzać jego stan. Brak regularnych kontroli może doprowadzić nawet do zerwania paska co może spowodować uszkodzenie całego silnika. Co zatem dzieje się, wtedy gdy pasek zostaje zerwany? W momencie zerwania się paska zakłócana jest cała harmonia pracy silnika i w efekcie dochodzi do zderzenia tłoków z zaworami.

rozrząd silnika typu dohc napędzany łańcuchem rozrządu
rozrząd silnika typu dohc napędzany łańcuchem rozrządu

Może skutkować to skrzywieniem zaworów, uszkodzeniem tłoków, prowadnic zaworów lub nawet głowicy silnika. Wszystko to zależy od tego z jaką prędkością się poruszamy. Naprawa po tego typu uszkodzeniu wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Z biegiem czasu zastosowanie łańcucha rozrządu jest coraz bardziej popularne. Dawniej wyposażone w niego były jednostki napędowe o dużych pojemnościach skokowych. Obecnie stosowany jest on również w nowoczesnych konstrukcjach o mniejszej pojemności. Łańcuch zastosowany był m.in. w popularnych Fiacie 126p. Co ciekawe firma Mercedes w swojej historii nigdy nie zastosowała w swoich samochodach paska rozrządu. Łańcuch rozrządu podobnie jak pasek zamknięty jest w obudowie, gdzie smarowany jest olejem silnikowym. Czy układ rozrządu nie jest dla ciebie już czarną magią?

Układ rozrządu budowa – rozrząd na łańcuch i jego trwałość.

Wytrzymuje on przebiegi rzędu nawet od 250-300 tys. km. Decydując się na wymianę zarówno paska jak i łańcucha rozrządu należy pamiętać o tym, aby wraz z nim wymienić napinacze i rolki. Sama wymiana rozrządu nie jest dość skomplikowana, ponieważ polega ona na demontażu starych, zużytych części i montażu nowych. Cały układ napędzany jest przez wał korbowy silnika. Podczas jednego pełnego obrotu wałka rozrządu wał korbowy obraca się dwukrotnie, dzięki czemu możliwe jest sterowanie zaworami. Pierwszy obrót wału odbywa się w czasie, gdy w silniku realizowany jest proces zasysania mieszanki, otwarte są, wtedy zawory ssące. Natomiast drugi obrót wału korbowego to otwarcie zaworów wydechowych. Układ rozrządu składa się z następujących elementów:

wałki rozrządu silnika DOHC
Rozrząd silnika, co to takiego – wałki rozrządu schemat rozrząd silnika DOHC

Rozrząd silnika, co to takiego – elementy

– pasek lub łańcuch

– koła zębate (są one nakładane na wałek)

– rolki prowadzące

– napinacz paska

– pompa wody

Głównym objawem zużycia się rozrządu jest piszczenie podczas jazdy na niższych obrotach. Obecnie koszt wymiany rozrządu wynosi ok. 1000 zł. Wszystko to zależne jest od rodzaju posiadanego przez nas silnika. Jeśli zdecydujemy się już na wymianę nie należy na tym oszczędzać, ponieważ może być to poważne w skutkach. Im lepszej jakości części, tym większa pewność, że pasek nie ulegnie uszkodzeniu lub zerwaniu.

inne podzespoły samochodu to Sprzęgło Tarczowe czy wiesz jak działa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia