FIAT 126p BOMBEL – Prototyp

1660
FIAT 126p BOMBEL

Gdy rozpoczęto produkcję seryjną Polskiego Fiata 126p od razu rozpoczęto prace nad wersjami pochodnymi…

FIAT 126p BOMBEL

W tym czasie nawiązano współpracę z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie pod kierunkiem inżyniera Cezarego Nawrota opracowano projekty bryły samochodu dostawczego, samochodu wydłużonego oraz wersji kombi to był FIAT 126p BOMBEL. Jako pierwszy do realizacji skierowano wersję furgon.

FIAT 126p BOMBEL

Przestrzeń ładunkową przykryto sztywną nadbudową wykonaną z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Jej kształt spowodował, że otrzymał on nazwę „Bombel”. Budowę prototypu rozpoczęto i zakończono w 1974 roku. Mimo umieszczenia z tyłu samochodu zespołu napędowego uzyskano przestrzeń ładunkową o objętości 1 m³. Miała ona dwa poziomy: górny o płaskiej powierzchni dostępny przez tylne drzwi i dolny, który tworzyła wnęka za przednimi fotelami. Między dachem a górnym poziomem rozpięta była siatka chroniąca kierowcę i pasażera przed możliwym przemieszczeniem się ładunku. Istniała możliwość łatwego zamontowania kanapy tylnej z PF 126p po usunięciu siatki i półki górnego poziomu.

FIAT 126p BOMBEL

Ładowność „Bombla” wynosiła 300 kg. Wykonano również wersję tego pojazdu z dodatkowymi oknami bocznymi. Bomble później były używane przez dział sportu FSM jako samochody serwisowe podczas wyścigów i rajdów. Prawdopodobnie powstało około 16 modeli tego typu pojazdów.

Poczytaj również o: PIERWSZY CIĘŻKI CIĄGNIK URSUS C 385