Polski Fiat 126p nostalgicznie

273
Polski Fiat 126p nostalgicznie

Wczoraj tzn 22 września obchodziliśmy 16 rocznicę zakończenia produkcji popularnego Malucha czyli samochodu Polski Fiat 126p.

Polski Fiat 126p nostalgicznie kawał historii

To auto, które towarzyszyło nam polakom przez całe dziesięciolecia. Historia maluchów układała się różnie najpierw były strasznie pożądane stawały się obiektem marzeń, później wyśmiewane wielokrotnie kończyły swój żywot na polnych drogach. Dziś takie zdarzenia już nie mają miejsca maluch stał się znów obiektem westchnień i marzeń wielu obywateli. Dziś jest już szanowanym klasykiem.

 Polski Fiat 126p nostalgicznie

Sympatyczny maluch z duszą…

Poznajcie Khakiego. Jak wszyscy dobrze się domyślacie nazwa auta pochodzi od koloru jego nadwozia. Wyprodukowany został w czasach gdy Małe Fiaty przeżywały swój wielki rozkwit. Zjechał z taśmy montażowej FSM na przełomie 1984/1985r  i jako nowy po przez Polmozbyt trafił do pierwszego jak się później okazało jedynego właściciela w Łodzi.

 Polski Fiat 126p nostalgicznie

Był aktywnie użytkowany do początku XXI wieku.  Poszedł w odstawkę wraz z ostatnimi wyprodukowanymi maluchami. Przestał tak 10 lat w garażu czekając na lepsze czasy, aż w końcu się doczekał. Pierwotnie były plany aby auto zostało zezłomowane. Jednak ostatecznie miał szczęście że wnuczek właściciela jest wielkim fanem zabytkowych pojazdów  i nie pozwolił do tego dopuścić podejmując sie trudu doprowadzenia malucha do stanu idealnego.

 Polski Fiat 126p nostalgicznie

Niestety czas nie obchodził się z autkiem łaskawie. Maluszkowi zawsze brakowało porządnej konserwacji całego podwozia. Dzięki temu dziś praktycznie nie ma elementu na którym nie znajdowałaby się rdza. Jednakże jest ona w takim stadium iż usunięcie jej nie będzie takie trudne. Jednym słowem to ostatni dzwonek dla tego pojazdu.

 Polski Fiat 126p nostalgicznie

Maluszek mimo swojego stanu do tej pory dość często pojawia się na wielu zlotach i spotkaniach o tematyce zabytkowej motoryzacji. Trwają właśnie prace nad gromadzeniem części i funduszy do przeprowadzenia pełnej renowacji tak więc wszystko jest na dobrej drodze ażeby przywrócić mu dawny blask. Dziękuję i zapraszam do lektury naszych poprzednich artykułów Polowanie na klasyki – Polski Fiat 126p samochód Kowalskiego