układ chłodzenia silnika
Każdy kierowca spotkał się kiedyś z sytuacją, kiedy silnik w jego samochodzie osiągnął temperaturę wyższą od normy, czyli po prostu zagotował się. Aby zapobiec tego typu sytuacją każdy pojazd spalinowy wyposażony jest w układ chłodzenia, którego tak naprawdę rolą pośrednią jest chłodzenie silnika. Optymalna temperatura pracy silnika wynosi 85-90 stopni Celsjusza. Pośrednią, dlatego że silnik nie powinien być zbyt zimny, ponieważ pracuje on wtedy nie do końca poprawnie.
Głównym zadaniem układu chłodzenia jest, więc utrzymanie optymalnej temperatury silnika. Pewnie wielu kierowców zadaje sobie teraz pytanie, dlaczego zimny silnik nie pracuje poprawnie? Optymalna temperatura silnika wpływa na stan mieszanki paliwowo-powietrznej i jej spalanie. Niska temperatura pracy silnika powoduje zakłócanie procesu spalanie oraz wyższą emisję węglowodorów i tlenków węgla. Dodatkowo praca silnika w jego optymalnej temperaturze chroni jego wnętrze przed korozją przez co automatycznie wydłuża się jego żywotność. Stan silnika zależy również w dużej mierze od temperatury oleju, który nagrzewa się samoczynnie od silnika. Do ról układu chłodzenia należy również ogrzewanie kabiny pasażerskiej.
Ogrzewanie kabiny pasażerskiej
Ciepło bierze się z nagrzewnicy, które wentylator dostarcza do wnętrza pojazdu. Czas, by zająć się teraz budową oraz zasadą działania układu chłodzenia. Zasadniczo cały układ składa się z kilku elementów. W centrum całego układu znajduje się oczywiście silnik, w którym to wyrzeźbione są kanały wodne, których zadaniem jest wyprowadzenie cieczy na zewnątrz poprzez przewody (gumowe lub sztywne). Przewody te również doprowadzają ciecz z zewnątrz do kanałów wodnych, natomiast kanały wodne doprowadzają ciecz do dwóch układów. Jeden z nich to układ chłodzenia z chłodnicą, natomiast drugi to układ ogrzewania z nagrzewnicą. Te dwa układy pełnią dwie zupełnie odwrotne funkcje. Najważniejsza część całego układu chłodzenia to chłodnica, której zadaniem jest odprowadzenie ciepła z cieczy wypływającej z silnika.
W samej chłodnicy ciecz traci ciepło przez pęd powietrza. Jeżeli jednak samo powietrze to za mało chłodnicę wspomaga wentylator uruchamiany, wtedy gdy temperatura cieczy jest zbyt wysoka. Ciecz, która zostaje schłodzona w chłodnicy ponownie wraca do obiegu, następnie trafia do silnika i rozpoczyna kolejne krążenie. Część grzejąca kabinę samochodu znajduje się po drugiej stronie silnika, gdyż zgromadzona w niej ciecz ma być gorąca. Ciecz wychodząca z silnika rozdzielana jest na dwa układy. Większość cieczy przepływa przez chłodnicę, natomiast mniejsza przez nagrzewnicę. Po opuszczeniu przez ciecz nagrzewnicy ciepło odbiera wentylator doprowadzający nagrzane powietrze do kabiny. Następnie ciecz trafia z powrotem do silnika pojazdu.
Układ chłodzenia silnika dzieli się na dwa obiegi:
– mały
– duży
Mały do obieg tylko przez nagrzewnicę, natomiast obieg duży przez cały układ. W miejscu, gdzie układy chłodzenia i nagrzewania dzielą się na dwa obiegi jest termostat, czyli urządzenie, które rozdziela ciecz na dwa układy. Jeżeli temperatura cieczy jest zbyt niska termostat zamyka układ chłodzenia i puszcza ciecz tylko przez układ nagrzewania. Kiedy ciecz krąży tylko wąskimi kanałami nie jest chłodzona, więc szybko osiąga wysoką temperaturę. Wtedy też termostat otwiera się i kieruje ciecz do układu chłodzenia, część pozostawiając w układzie nagrzewania.
Elementy z jakich składa się układ chłodzenia silnika:
– chłodnica
– wentylator
– pompa cieczy
– termostat
– czujnik temperatury silnika
– czujnik temperatury włączania wentylatora
Jak każda część w samochodzie układ chłodzenia również ulega awariom, a należą do nich:
– przegrzanie silnika
– niedogrzewanie silnika
– ubytek płynu chłodniczego
Jeśli silnik się przegrzeje może skończyć się to bardzo różnie zaczynając od uszkodzenia uszczelki pod głowicą, a kończąc nawet na zatarciu silnika. Może być też tak, że nie będzie żadnej awarii. Objawy awarii układu chłodzenia to falująca wskazówka temperatury silnika, zapalająca się kontrolka informująca o zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodzącego. Należy sprawdzić też czy nie ma wycieków np. na chłodnicy oraz regularnie sprawdzać stan płynu chłodniczego. Jeśli natomiast na chłodnicy nie ma żadnych wycieków, a w zbiorniczku jest mało płynu chłodniczego możemy być pewni, że do wymiany jest uszczelka pod głowicą.
przeczytaj też koniecznie: Sprzęgło Tarczowe czy wiesz jak działa?