Trzydrzwiowe FSO Polonezy

1465

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trzydrzwiowe FSO Polonezy, nie zostały wymyślone i zbudowane przez Polaków, ponieważ bazują na włoskich prototypach, pochodzących z połowy lat 70-tych

Historia pojazdów, czyli – Poloneza 3D i Poloneza Coupé, jest w pewien sposób nie jasna…

Wielu uważa, że FSO zaczęło produkować Poloneza 3D już w 1978 roku, równolegle z premierą zwykłego Poloneza 1500, a inni z kolei, że 2 lata później. Wersję tą produkowano, prawdopodobnie do 1983 roku. Oczywiście sprawą jest to, że nie wiadomo ile ich powstało, ale zakłada się, że więcej niż Coupé, czyli około 300 egzemplarzy.

polonez1

Jaka jest różnica między Polonezem 3 D, a Coupé? Polonez 3D różnił się od Poloneza Coupé, sprzedawanego później przez Fabrykę Samochodów Osobowych tym, że miał węższy słupek oraz mniejsze ostatnie okienko boczne. Drzwi samochodu zostały wydłużone o 16,5 cm, by umożliwić pasażerom zajmowanie tylnych miejsc.

I właśnie w 1982 roku zaprezentowano poloneza Coupé, który został wyprodukowany jedynie w kilkudziesięciu egzemplarzach. Stąd często obydwa te modele są mylone ze sobą. Obie wersje mają troje drzwi, stąd pewne zamieszanie. Poloneza Coupé produkowano z dwoma rodzajami przodu: z noskiem użytym później w modelu MR’85 oraz klasycznym znanym z modelu pięciodrzwiowego. Do dziś zachowało się niewiele egzemplarzy, z których 17 sztuk jest udokumentowanych przez grono zainteresowanych historią FSO.

polonezSamochody wizualnie, oparto na modelu 5-drzwiowym, lecz różniły się od niego innymi profilami tylnych błotników, fotelami oraz boczkami drzwiowymi. Pod maskę trafiały jednostki o pojemnościach 1.3 i 1.5 litra, ale tylko 1.5 w Coupé. Silnik 2.0, nigdy nie zagościł pod maską Poloneza 3D, a w Coupé rzadko się pojawiał. Jeśli już jakiś egzemplarz go posiadał, to prawdopodobnie była to prywatna inwencja właściciela lub zamówienie specjalne.

polonez3Zastanawiające jest to, że już na początku lat 80-tych, FSO wysłało kilka egzemplarzy 3D, do Zakładu Samochodów Dostawczych w Nysie, gdzie tam posłużyły za bazę do prac nad modelem Poloneza Trucka. Jak dobrze wiemy konstrukcja FSO Poloneza Coupé posłużyła do budowy dostawczego Trucka.
W odróżnieniu od Coupé, wersja 3D była eksportowana do innych krajów. Do dzisiejszego dnia ocalało kilkanaście takich aut i podobnie jak wersja Coupé (która jest bardzo rzadka), są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i wywołują nie lada zainteresowanie.

Poczytaj również o: FIAT 126P KONIEC PRODUKCJI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia