Tuż przed zmianą modelu wpadł nam test Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T 160 KM.
Jest to najmocniejsza wersja na naszym rynku, silnik jest ten sam co w Juke Nissmo RS tyle że ze słabszą turbosprężarką. Jednak fakt że auto jak na dość duży crossover waży jedynie 1330kg powoduje że i świetnie przyspiesza i świetnie hamuje. I choć tarcze hamulcowe na pierwszy rzut oka są drobne opóźnienia są przyzwoite. Tak mała masa ma świetny wpływ na pokonywanie zakrętów, jeździ jak zwykła osobówka a przecież jest wysoko zawieszony. Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T.
A teraz okiem technicznym
Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T – Silnik/skrzynia
Silnik jest sprawdzony w Juke RS Nissmo tu jednak ma tylko 163 KM ale za to przy 5600 obr/min a moment 240Nm dostępny od 2000 obr/min. To wszystko na przednie koła przekazuje sześciobiegowy manual o precyzyjnym wybieraku. Brzmienie silnika też jest przyjemne więc panowanie nad tym zespołem napędowym przy takiej trakcji jak wspominałem na wstępie jest przyjemnością jazdy. Zastanawiałem się czemu w ofercie brak mocniejszego diesla ale po testowaniu tej jednostki uważam że nie jest konieczny. Diesel byłby cięższy i zachwiałby idealną równowagę rozkładu mas.
Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T – Zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie jest komfortowe ale sprężyste, to zaleta wielowahacza z tyłu i McPhersona z przodu. Dzięki małej masie tarcze hamulcowe są malutkie ale dają radę, to ważne bo ma wpływ na koszty i zakupu i eksploatacji. Tył zwykły a przód wentylowany i na tym są koła 215/60×17 i tu bym poprosił trochę szerzej ale i tak zakręty pokonuje się jak osobówką.
Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T – Ekonomia
Patrząc na suche wyniki kiedy to średnio wyszło nam 7,8l/100km jest tak sobie ale my korzystaliśmy z mocy 163KM. Można tym autem jechać tak że będzie średnio 6,7 bo to sprawdziliśmy ale gdzie radocha z jazdy? W trasie można tyle zrobić bez uszczerbku dla dynamiki. Ale Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T 160KM ma tyle koników że prowokuje do ich użycia.
Nissan Qashqai 1,6 DIG-T
Auto pasuje i wywodzi się z mody na crossvery, czyli jak to mówią i terenowy i rodzinny. Obecnie auto jest po kolejnym liftingu, który zmienił go wewnętrznie i zewnętrznie. Ten z naszego testu urósł w stosunku do swojego poprzednika co spowodowało wzrost jego wagi o 10 kg, w tym przypadku to naprawdę niewiele. Wnętrze auta jest wykończone z materiałów o dobrej jakości, przednie siedzenia i tylna kanapa są dość wygodne nie brakuje im miejsca na nogi. Jako że Panie zawsze wysoko stawiają sprawy bezpieczeństwa powinny wiedzie że nasz Qashqai oferuje bogate wyposażenie z tego zakresu. Auto zdobyło 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Posiada boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, sygmalizator braku zapięcia pasów bezpieczeństwa, system kontrolowania ciśnienia w oponach, wspomaganie ruszania pod górę oraz co bardzo ważne zabezpieczenie drzwi drugiego rzędu przed otwarciem przez dzieci.
Jak zapewniają projektanci Nissan Qashqai II 1,6 DIG-T został stworzony z myślą o zapewnieniu kierowcy pewności siebie, którą daje bezpieczeństwo. Te wszystkie zalety być może nie są obowiązkowe w autach typowo terenowych ale w autach rodzinnych są wręcz pożądane.
Nam pozostaje życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej podróży
przeczytaj też Mitsubishi GT-PHEV w Paryżu