Układ zapłonowy czy wiesz jak działa?

2333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Układ Zapłonowy

Aby silniki w samochodach mogły w ogóle funkcjonować niezbędny jest układ zapłonowy czy wiesz jak działa? Rozpoczyna on proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika. Energia potrzebna do rozruchu jednostki napędowej pobierana jest z akumulatora. Prąd elektryczny płynie z akumulatora przez uzwojenie cewki, do masy połączonej z drugim zaciskiem akumulatora. Prąd płynący do masy musi przepłynąć przez uzwojenie wtórne, przewód wysokiego napięcia i świecę zapłonową. Istotny w tym procesie jest również układ sterowania zapłonem decydujący o chwili rozpoczęcia przepływu oraz o jego zaprzestaniu. Jeżeli omówiliśmy już ogólną zasadę działania układu zapłonowego to teraz pora na omówienie jego poszczególnych elementów.

Układ zapłonowy

Świece…

Bardzo ważną funkcję w układzie zapłonowym pełnią świece zapłonowe. Występują one w silnikach benzynowych. Zadaniem świecy jest wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. W momencie, gdy zachodzą przerwy w zapłonach niespalona mieszanka leci do katalizatora i spala się co powoduje zużywanie świec. Jednym sposobem, by odpowiednio zadbać o stan świecy jest po prostu tankowanie dobrej ilości paliwa. Ważną rzeczą jest to, aby regularnie kontrolować ich stan oraz, gdy zachodzi taka potrzeba wymieniać je. Przy wymianie świec warto pamiętać o tym, aby odpowiednio je dokręcić. Raczej nie wymienia się ich pojedynczo, gdyż jeżeli zauważymy, że jedna z nich jest przepalona możemy spodziewać się, że już niedługo kolejne również będą nadawać się do wymiany, dlatego też najlepiej wymieniać cały komplet. Istnieją trzy rodzaje świec:

– zwykłe

– irydowe

– platynowe

Zwykłe świece wytrzymują przebiegi od 30 do 60 tys. km. Natomiast świece irydowe i platynowe są w stanie wytrzymać nawet do 120 tys. km. W pojazdach zasilanych LPG żywotność świec zapłonowych jest krótsza czasami nawet o połowę. W tego typu samochodach najlepiej stosować świece wyższej jakości np. irydowe. Objawem przepalonej świecy lub świec jest szarpanie oraz nierówna praca silnika. Mocne drżenie silnika, widoczne po otwarciu maski to również powód, by zdecydować się na ich wymianę.

Układ zapłonowy

…i przewody

Kolejnym elementem układu zapłonowego są przewody zapłonowe, których zadaniem jest dostarczenie ładunku elektrycznego do świec zapłonowych. Stosowane są one w starszych silnikach benzynowych, gdyż w tych nowoczesnych zastępują je cewki oraz moduł sterujący. Niezwykle ważną rzeczą jest to, aby przewody zapłonowe były sprawne, ponieważ gdy są one zepsute wytwarzana przez nie iskra nie będzie, wtedy wystarczająco silna przez co silnik nierówno pracuje, a jego spalanie jest wyższe niż powinno. Skutkiem używania niesprawnych przewodów może być, także uszkodzenie sondy lambda, katalizatora, a czasem nawet silnika. Ich uszkodzenie można poznać również po obejrzeniu ich.
Jeżeli są na nich jakieś ślady przetarć, przebić należy je niezwłocznie wymienić. Wytrzymują one zazwyczaj ok. 80 tys. km.

Przy jednostkach napędowych z gazem czasami nawet połowę mniej. Zadaniem cewki zapłonowej w całym układzie jest zwiększenie napięcia i przekazanie impulsu elektrycznego na świece. Do jej uszkodzenia raczej dochodzi sporadycznie, ale jeżeli już tak się stanie poznamy to zazwyczaj po strzelaniu z rury wydechowej. W naszych pojazdach są również elementu, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe działanie układu zapłonowego. Jednym z tych elementów jest pompa paliwa. Znajduje się ona najczęściej w baku. Jej zadaniem jest zasysanie benzyny i tłoczenia jej do listwy rozprowadzającej. Pompę wymieniać należy dopiero, wtedy gdy całkowicie się zepsuje. Objawem tego jest brak możliwości uruchomienia samochodu.

W tym przypadku kierowca ma większy wpływ na to ile wytrzyma pompa szczególnie jeśli chodzi o pojazdy zasilane gazem. Jest to spowodowane tym, że najczęściej kierowcy jeżdżą z minimalną ilością benzyny w baku co powoduje przegrzanie się pompy, ponieważ paliwo ma za zadanie smarowania oraz chłodzenia pompy. Przy samochodach z LPG powinniśmy zatem mieć zawsze przynajmniej 1/4 baku benzyny. Jeśli pompa ulegnie uszkodzeniu to zazwyczaj wystarcza wymiana wkładu co kosztuje najczęściej 100-200 zł. Wymiana całej pompy wraz z obudową to koszt ok. 400 zł. Na prawidłowe działanie układu zapłonowego wpływ ma, także stan filtra powietrza i paliwa. Wymianę filtra paliwa należy przeprowadzać co ok. 15-20 tys. km, natomiast filtra paliwa co 20 tys. km. Czasem wytrzymują one nawet 50 tys. km, ale zawsze lepiej jest wymienić wcześniej.

przeczytaj też Sprzęgło Tarczowe czy wiesz jak działa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia