Ikarus – Piękne wspomnienie przeszłości…

82

Dawno, dawno temu za górami za lasami za żelazną kurtyną w pięknym i kolorowym bloku wschodnim auta były ogromnym rarytasem. Filarem transportu osobowego były wówczas autobusy. Zdecydowana większość obywateli  tych państw miała ograniczone możliwości posiadania swoich własnych czterech kółek. Dlatego z wielką chęcią korzystali z usług świadczonych przez najczęściej państwowe przedsiębiorstwa transportowe. 

8294463103_cdd4880c29_b

Dziś konkretnie przyjrzymy się legendarnym wręcz miejskim autobusom. Królowie miejskiej dżungli żółto-czerwone Warszawskie Ikarusy. Służyły Warszawiakom tak długo, że aż na stałe wryły się miejski krajobraz stolicy.

Ikarus 280 

Najczęściej spotykanym modelem był właśnie Ikarus 280. Ten 16,5-metrowy przegubowiec szturmem podbił serca Warszawiaków.  Swoje początki na Warszawskich ulicach miał 12 grudnia 1978 roku. Wtedy to właśnie 10 sztuk pierwszych Ikarusów trafiło do zajezdni Woronicza.

21.07.2009 , WARSZAWA , UL. OSTROBRAMSKA , ZAJEZDNIA AUTOBUSOWA , AUTOBUS IKARUS , IKARUSY . FOT. JACEK LAGOWSKI / AGENCJA GAZETA
21.07.2009 , WARSZAWA , UL. OSTROBRAMSKA , ZAJEZDNIA AUTOBUSOWA , AUTOBUS IKARUS , IKARUSY .
FOT. JACEK LAGOWSKI / AGENCJA GAZETA

Szybko ich populacja rosła. Myślę iż było to podyktowane tym, że były zwinne, niezawodne oraz niedrogie w utrzymaniu.  Ten sympatyczny autobusik ważył 12,5 tony. Na swój pokład mógł zabrać 160 pasażerów z czego 35 z nich mogło się wygodnie rozsiąść w jego wnętrzu.

interior_of_ikarus_260__bpo_671__by_thekkkno2gallery-d6nzaa6

Napędzał go motor RABA o mocy 192 koni mechanicznych. W późniejszych latach stopniowo modernizowany i doposażany. Ikarus na swoje czasy był bardzo wygodnym i nowoczesnym autobusem co sprawiło iż długo długo był eksploatowany.

 

800px-brno_moravske_namesti_historicky_ikarus_280_ii

Jednak wszystko ma swój koniec. Tak jak upływa czas tak też zakończyła się era Warszawskich Ikarusów. Dokładnie 1 grudnia 2013 roku ostatni Ikarus odbył swój liniowy kurs po czym wszystkie wycofano z użytku… No cóż będziemy mieli je w pamięci. Nasz artykuł również dobiegł końca. Zapraszam wszystkich do czytania poprzednich artykułów ZAPOMNIANA LEGENDA – PRYMASOWSKI BUICK…