Willys MB Jeep – narodziny legendy

701

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Willys MB Jeep
SAMSUNG

Willys MB Jeep

Willys MB Jeep czyli jak druga wojna światowa nieodwracalnie wpłynęła na bieg historii, nie tylko w ujęciu politycznym i gospodarczym, ale także motoryzacyjnym. To właśnie prowadzone działania wojenne zainicjowały produkcję samochodu terenowego, będącego protoplastą dziś kultowej marki Jeep, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła seryjną produkcję cywilnych terenówek z napędem 4×4.

Willys MB Jeep

 

Nie, Willys MA/MB nie był pierwszym pojazdem, oferującym napęd wszystkich kół. Historia tego rozwiązania rozpoczyna się na długo przed rokiem 1885, kiedy to Carl Benz opracował pierwszy automobil. Były to jednak konstrukcje skomplikowane, kosztowne w produkcji i zawodne. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się dopiero 1941 roku, kiedy do produkcji trafił Willys MB.

 

Odrobina historii

 

Historia Willysa MB rozpoczyna się w dniu, w którym amerykańskie ministerstwo wojny ogłosiło przetarg na opracowanie lekkiego samochodu terenowego. Swoją kandydaturę zgłosiło 134 producentów, w tym trzech pierwszoplanowych graczy – Bantam, Ford i Willys – Overland. Z wielkiej trójki, tylko Bantam przedstawił gotowy prototyp, Ford i Willys mogli zaprezentować jedynie dokumentację techniczną i kosztorys, zatem naturalnym zwycięzcą okazał się pojazd ochrzczony jako BRC – Bantam Reconnaissance Car.

 

Praktyka szybko jednak pokazała, że napędzający go silnik, legitymujący się mocą 20 KM, zawodzi w działaniach frontowych. Kompletna dokumentacja BRC trafiła do Forda i Willysa, a na jej podstawie powstał prototypowy Willys Quad. 11 listopada 1940 roku rozpoczęły się testy prototypu, do którego później dołączył także wariant ze skrętnymi kołami tylnej osi. Na tej podstawie, każdy z producentów miał zbudować 1500 egzemplarzy testowych.

 

Dostarczony przez Willysa model MA mógł pochwalić się najlepszym silnikiem z całej trójki (o tym później), co zadecydowało o zwycięstwie projektu. Nowym samochodem armii Stanów Zjednoczonych został Willys MB, którego produkcja wystartowała w 1941 roku. Najważniejszymi  zmianami, spośród wszystkich poczynionych względem prototypu, była płaska maska, umożliwiająca swobodny odczyt położonej na niej mapy i transport rannych. Praktycznym rozwiązaniem były też odchylane reflektory, rzucające snop światła wprost na pokrywę lub do komory silnika.

Willys MB Jeep

Naprzód, diable! czyli Willys MB Jeep

 

W działaniach frontowych liczą się dwie cechy – prostota i solidność. Właśnie według takich założeń został skonstruowany Willys MB Jeep.

 

Pod maskę samochodu trafił gaźnikowy silnik czterocylindrowy (w układzie rzędowym), o pojemności 2,2 litra i mocy 60 KM. Takie parametry pozwalały na uzyskanie rewelacyjnych osiągów, zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Lekki samochód był w stanie rozpędzić się do prędkości maksymalnej na poziomie 90 km/h, choć niektóre źródła podają, że Willys MB nie miał najmniejszego problemu z przekroczeniem 100 km/h. Z racji oferowanych możliwości, silnik potocznie nazywano Go, Devil.

 

Za przeniesienie napędu odpowiadała trzystopniowa przekładnia. Moc przenoszona była na koła osi tylnej, a w razie potrzeby, kierowca mógł dołączyć napęd kół przednich. Obie osie łączone były za pomocą prostego sprzęgła, a różnicę w prędkości obrotowej, w dużej mierze niwelował uślizg kół – rozwiązanie proste, solidne i do dziś zdające egzamin wszędzie tam, gdzie zawodzą nowoczesne rozwiązania automatycznie dołączanego napędu. Jazda w trudnych warunkach była wspomagana przez skrzynię rozdzielczą z reduktorem, duży prześwit i przez 16-calowe koła z oponami o wysokim profilu – klasyka gatunku.

Willys MB Jeep

Sukces ma dwóch ojców

 

Działania wojenne bardzo szybko obnażyły największą słabość fabryki Willys – Overland, a były nią ograniczone moce produkcyjne. Zapotrzebowanie zgłaszane przez amerykańską armię było na tyle duże, że do gry musiał włączyć się Ford, któremu przekazano dokumentację techniczną. W listopadzie 1941 roku, amerykański gigant uruchomił produkcję modelu GPW, którego od Willysa MB odróżniały jedynie ledwie dostrzegalne detale. Pod względem technicznym, oba pojazdy to bliźniaki.

 

W sumie samochód został wyprodukowany w liczbie 639 tysięcy egzemplarzy, z czego 361 tysięcy sztuk opuściło fabrykę Willisa, a 278 tysięcy – Forda.

 

Willys MB Jeep idzie do cywila

 

Cywilna wersja Willysa MB została zaprezentowana w lipcu 1945 roku. Pierwszej wersji nadano symbol CJ – 2A (CJ – Civilian Jeep). Wraz z nią, pojawiła się charakterystyczna siedmiożebrowa kratownica. Mniej więcej trzy lata później zadebiutował model CJ – 3A, jednak w tym przypadku, nazwa jest mocno myląca – wariant 3A był dedykowany do użytku przez służby mundurowe).

 

W 1956 roku, licencję na produkcję samochodu otrzymała francuska firma Hotchkiss. Nie jest do końca jasne, ile egzemplarzy opuściło jej bramy. Niektóre źródła wspominają o 882 egzemplarzach, inne wymieniają 465 sztuk. W latach 1957-1966, Hotchkiss wyprodukował 22 628 egzemplarzy modelu M201, jednak ten wariant, choć oferował wiele usprawnień w stosunku do oryginału, dziś nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem wśród kolekcjonerów.

 

Sama marka Jeep została zastrzeżona dopiero w 1950 roku. Jaka jest geneza nazwy? Tego do końca nie wiadomo. Jedna z wersji mówi, że jest to fonetyzacja skrótu GP – General Purpose.

Przeczytaj o innej legendzie: AUTOSAN H 9 niezawodny i prosty autobus

Willys MB Jeep

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia