Model Škody, który uratował fabrykę przed upadkiem

280

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kryzys na początku lat 80-tych był również widoczny u naszych południowych sąsiadów. Wtedy też postanowiono zastąpić przestarzały model  Škody 120 nowym…

Škodę Favorit produkowano w latach 1988–1995 i montowano ją również w Polsce. Prace badawczo-konstrukcyjne nad nią rozpoczęto w Mladá Boleslav już w roku 1982. Projektanta nadwozia, czeska firma znalazła dzięki nawiązaniu kontaktów z kilkoma włoskimi stylistami. Ostatecznie karoserię samochodu zaprojektowało znane włoskie biuro Bertone.

favorit2

Umowę podpisano dnia 1 czerwca 1983 roku, a pierwszy prototyp był gotowy już w 1984 roku. Przez trzy lata prowadzono pracę nad podzespołami umieszczonymi w pojeździe. Dokładnie 1 lipca 1987 roku ruszyła produkcja, a premierowy pokaz nowego samochodu miał miejsce w tym samym roku na wrześniowych Targach Technicznych w Brnie, natomiast sama produkcja seryjna rozpoczęła się wiosną 1988 roku.

W Škodzie Favorit zastosowano silniki o pojemności skokowej 1289 cm3 występujące w kilku wariantach. Po paru latach, gdy komunizm upadł 16 kwietnia 1991 roku Škoda dołączyła do grupy Volkswagena. Po tych zmianach zaplanowano już rozpoczęcie produkcji Felicii, dlatego też produkcję modelu Favorit zrestrukturyzowano. Do sprzedaży wprowadzono model 135 Le/LSe, który posiadał elektrycznie sterowany gaźnik Pierburg Ecotronic, katalizator. W roku 1991 model Favorit przeszedł także pierwszy face lifting  czyli wprowadzono kosmetyczne zmiany, zmodernizowano atrapę chłodnicy. Škody do 1993 roku produkowano w dwóch wersjach wyposażenia L – lux i LS – super lux.

favorit1
W roku 1993 w wyniku współpracy z Volkswagenem w modelu Favorit zmodernizowano stosowane silniki wprowadzając jednopunktowy wtrysk paliwa firmy Bosch. Aut napędzanych tymi silnikami nie importowano oficjalnie do Polski. W tym samym roku Škodę Favorit poddano ostatniemu face liftingowi. Zmodernizowano m. in. tablicę przyrządów, atrapę chłodnicy, zmieniono kolor deski rozdzielczej, zegary, obicia tapicerskie drzwi i piasty kół. Zmieniono także dotychczasowe oznaczenia wersji wyposażenia L i LS na LX i GLX.

Na bazie modelu Favorit powstała też wersja Forman czyli kombi oraz dostawcza wersja Pick up.

forman pick-up

Do produkcji nie wszedł prototyp wersji sedan.

favorit3

Nasuwa się teraz tylko jedno pytanie. Czy Fabryka Samochodów Osobowych musiała skończyć tak jak skończyła?

Poczytaj również o: UŻYWANE OPONY – CZY SĄ ONE BEZPIECZNE?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia