Tuning, co to właściwie jest?

1405

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning, co to właściwie jest i jakie rozróżniamy formy? Z angielskiego to regulacja, strojenie, ingerencja w standardowy wygląd auta oraz polepszenie jego fabrycznych osiągów.

Zacznijmy od tego, że tuning jest bardzo popularny na świecie jak i w Polsce. Osobiście uważam że tuning w Polsce jest już naprawdę na wysokim poziomie czego można doświadczyć na różnych eventach takich jak: raceism czy japfest oraz na wielu wielu innych imprezach o tej tematyce. Jak każdy dobrze wie tuning nie należy do taniego sportu i trzeba naprawdę się dobrze zastanowić jak rozpocząć przygodę z tuningiem. Ale przejdźmy to sedna artykułu.

Tuning można podzielić na dwa główne rodzaje:

Tuning optyczny – jest to przede wszystkim ingerencja w fabryczny wygląd auta.

honda_tuning

Zmiana jego wyglądu poprzez różne dodatki, takie jak zmiana felg, lakieru czy rożnego rodzaju dokładki, lotki czy bodykitt. Wielu tunerów robi pod maska tzw. Cleanlook. Polega to na „usunięciu” z widoku przewodów czy wrzucenia Aku do bagażnika. Do optycznego tuning jak najbardziej można zaliczyć zmiany, które zachodzą w środku auta. Najczęściej zachodzą tam takie zmiany jak zmiana foteli na „kubełkowe”, które w połączeniu z pasami szelkowymi (3,4 czy 5 punkowymi ) wpływają znacząco na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy w ostrych zakrętach. Zmiana kierownicy na sportową, która w fajny sposób przylega do dłoni przy czym przyjemnie prowadzi się auto.

1380039723_by_bluetooth22

Z ciekawszych dodatków na pewno trzeba dodać zegary (auto gauge) odpowiadają one za np. wskaźnik ciśnienia/temperatury oleju, doładowania turbo, AFR czy czujnik temperatury wody.

dsc_0667

Nie można oczywiście zapomnieć o car-audio jest to też bardzo ważny aspekt dla wielu miłośników tuningu. Na świecie można zobaczyć różne style tuningu. Najpopularniejszymi stylami tuningu na pewno są: JDM (najbliższy memu sercu), German Style oraz Cult.

Tuning mechaniczny – ingerencja w zmianę silnika oraz jego osprzętu.

image

Zmieniany jest zarówno jego układ wydechowy, dolotowy, zawieszenia, napędowy czy paliwowy. Ma to na celu polepszyć osiągi auta, zwiększenie momentu obrotowego oraz przede wszystkim znaczna poprawę bezpieczeństwa podczas agresywniejszej jazdy. Osobiście uważam, że swoja przygodę z tuningiem najlepiej na początku zacząć właśnie z tą forma tj. mechaniczną. Tak aby auto było bezpieczne dla nas jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Następnie przejść do formy optycznej ingerencji w nasze auto. Parę procent przede wszystkich młodych osób o tym zapomina i wolą żeby auto dobrze wyglądało, przy czym z bezpieczeństwem jest po prostu rożnie. Często możemy spotkać się z typowymi znawcami tuningu, którzy powiedzą „Co to za auto? Tu w ogóle jest coś modzone?” Po czym stając z nim na 1/4 taki znawca mocno się dziwi zostając z tylu – ten styl tuningu, to tak zwany sleeper. Nie polecam więc „oceniać książki po okładce”.

Podsumowując, zaczynając swoja przygodę z tym pięknym stylem jakim jest tuning mamy do wyboru dwie drogi. Tuning optyczny i mechaniczny, którą Ty pójdziesz zależy tylko od Ciebie. Moja ulubiona forma to tak zwany sleeper – auto które nie wygląda, a gdy otwierasz maskę myślisz WOW 🙂

Mam nadzieję, że Wam się spodobał ten wstęp. Już wkrótce kolejne artykuły, czekam na Wasze opinie i komentarze.

Zobacz także: Jak wyróżnić się z tłumu?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia