AKCJA ZNICZ 2016 – zachowaj “trzeźwy” umysł za kierownicą.

0
6
Akcja znicz 2018

Od jutra, 29 października, rozpocznie się coroczna AKCJA ZNICZ.

Celem Akcja Znicz jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w czasie przygotowań do Święta Wszystkich Zmarłych. Głównym założeniem, jest eliminowanie pijanych kierowców, którzy stwarzają największe niebezpieczeństwo. Podczas kontroli funkcjonariuszy w zeszłym roku zanotowano aż 1137 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego (prawie o 300 osób więcej w stosunku do 2014 roku).

AKCJA ZNICZ 2016

Dla większości z nas święto obchodzone 1 listopada to czas, który wykorzystujemy na rodzinne spotkania. Po odwiedzeniu grobów zazwyczaj spotykamy się z krewnymi przy obiedzie lub na kawie. Jednak takim spotkaniom często towarzyszy alkohol. Niestety wielu ludzi wychodzi z założenia że “lampka wina” do obiadu nie zaszkodzi. Jednak jak pokazują wyniki z raportu “Czego Polacy nie wiedzą o alkoholu”. Nie jesteśmy świadomi jak te trunki działają na nasz organizm. że zawartość alkoholu w szklance piwa jest równoważna z kieliszkiem wódki czy lampką wina. Jakie są tego konsekwencje? A no chociażby takie, że nie jesteśmy w stanie ocenić swojego stanu trzeźwości. Mimo, iż czujemy się dobrze, mamy ograniczoną świadomość i spowolnione reakcje (co wydaje się być istotne podczas wsiadania za kółko).

AKCJA ZNICZ 2016

Warto tutaj zaznaczyć o naszym stosunku do piwa. często można się spotkać, ze stwierdzeniem, że jest ono nisko procentowym napojem alkoholowym  – często pite “dla odprężenia”. Traktowane bywa bardzo pobłażliwe. Potwierdzeniem tego są zaskakujące statystyki GUS, które pokazują, że przeciętny Polak w ciągu roku pije 99l tego trunku. Dla porównania 71l wody. Piwo w naszym kraju traktowane jest bardziej jako napój niż alkohol. Jest to przestroga dla kierowców, którzy “tylko po jednym piwku są” w stanie usiąść za kierownicę mimo, że w 0,5l piwa jest więcej czystego alkoholu niż w 50ml wódki.

Każdy alkohol – niezależnie od stężenia procentowego- oddziałowywuje na nasz organizm, dlatego apelujemy do wszystkich kierowców i ich bliskich o rozwagę i trzeźwość na drogach. Mamy nadzieję, że tegoroczne statystyki z “Akcji Znicz” pozytywnie nas zaskoczą.

Warto przeczytać: Nie zawsze droga jest bezpieczna, ale zawsze możesz zacząć myśleć