10 porad, aby bezpiecznie podróżować podczas Wszystkich Świętych.

215

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

10 porad, aby bezpiecznie podróżować
Infografika – „Spy Shop”
  1. Nie zabijaj – bądź trzeźwy!

Jednym z największym zagrożeń na drodze są nietrzeźwi kierowcy. Nigdy nie wsiadaj za kółko po spożyciu alkoholu, bo możesz w najlepszym wypadku stracić prawo jazdy, a w najgorszym – przyczynić się do czyjeś śmierci lub trwałego kalectwa. Pamiętaj, że prowadzenie dzień po spotkaniu, na którym był alkohol, to też nienajlepszy pomysł, bo możesz mieć we krwi znaczne stężenie alkoholu – to przekraczające 0,1 mg/l (czyli 0,2‰) to już wykroczenie, a wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5‰) to przestępstwo. Sprawdź się, zanim wsiądziesz za kółko. Sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty. – Jeśli decyzja o prowadzeniu pojazdu, będzie uzależnia od wyniku, jaki wskaże alkomat, to warto wtedy wybrać urządzenie o większej precyzji z czujnikiem elektrochemicznym, np. AL-9000 – mówi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.

  1. Zabezpiecz bagaże

Często w pośpiechu, wyjeżdżając w ostatniej chwili, zapominamy o odpowiednim zapakowaniu przewożonych rzeczy. Tymczasem w przypadku kolizji nawet najdrobniejsze przedmioty mogą stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia. Zwykła litrowa butelka wody podczas zderzenia z nieruchomą przeszkodą przy prędkości 50 km/h może uderzyć z siłą równą 60 kg, a przy 90 km/h – nawet z siłą 202 kg! Dlatego pamiętaj, aby ciężkie rzeczy starannie ułożyć w bagażniku, trzymając się zasady: ciężkie pakunki na spód, lżejsze – na wierzch. Drobne, podręczne przedmioty warto natomiast starannie zapakować do schowków wewnątrz samochodu.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów

 Zadbaj o to, aby każdy w twoim aucie miał zapięte pasy (również pasażerowie na tylnym siedzeniu!). Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci – zgodnie z Prawem o ruchu drogowym dziecko poniżej 150 cm wzrostu powinno podróżować w foteliku – Przewożenie dziecka w foteliku (np. Comfort UP) nawet na krótkich dystansach to podstawa troski o jego bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że niemal połowa wypadków, w których uczestniczą najmłodsi, zdarza się w trakcie jazdy krótszej niż 3 kilometry – mówi Tomasz Rutkowski, ekspert marki Kinderkraft, producenta fotelików samochodowych.

  1. Komunikuj się

Wykorzystuj uniwersalny system znaków do porozumiewania się z innymi kierowcami: używaj kierunkowskazów (którymi sygnalizujemy zamiar, a nie sam manewr, dlatego należy włączyć je odpowiednio wcześniej). Gdy gwałtownie hamujesz na autostradzie (np. w przypadku korków), włącz światła awaryjne, aby kierowcy za tobą spodziewali się niebezpieczeństwa. Jeśli ktoś wpuści cię na jezdnię, pomimo iż ma pierwszeństwo, podziękuj – np. gestem (otwartą dłonią).

  1. Kontroluj prędkość

 Zwróć uwagę na pieszych – pamiętaj, że wiele osób może poruszać się po zmroku w okolicach cmentarzy. Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w przypadku potrącenia duża prędkość znacząco ogranicza przeżywalność (przy prędkości 30 km/h 90% pieszych przeżyje wypadek, przy 50 km/h – ok. 50%, a jadąc 70 km/h – pieszy jest prawie bez szans). Dostosowuj swoją prędkość do warunków pogodowych – pamiętaj, że lepiej dojechać później niż wcale.

  1. Przestrzegaj kultury na drodze

 Pamiętaj, że lewym pasem poruszają się auta jadące szybciej – jeśli jedziesz wolniej, to wykorzystaj prawą stronę jezdni. Gdy w trasie napotkasz utrudnienia w postaci zwężenia drogi – zastosuj zasadę jazdy na „suwak”.

10 porad, aby bezpiecznie podróżować

Przeczytaj również: AKCJA ZNICZ 2016 – zachowaj “trzeźwy” umysł za kierownicą.

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia