Polski Fiat 125p jakiego nie znacie…

788

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski Fiat 125p auto na pozór wszystkim znane. Przez prawie 50 lat zdążył na stałe utkwić w głowach wszystkich Polaków. Dziś udowodnimy wam, że to co znacie z ulic to tylko czubek góry lodowej.

spor-monte-color-1

Najciemniej pod latarnią…

Polskiego Fiata 125p produkowano nieprzerwanie przez 24 lata. W tym czasie powstało prawie 1,5 mln sztuk kanciastego symbolu Polskiej motoryzacji, z czego niemalże połowa opuściła Polskę jako auta eksportowe. Wszystkie te fiaty nie wyróżniały się niczym szczególnym. Można by rzecz iż były niesamowicie do siebie podobne. Dlatego dziś chcemy wam przedstawić nieznane modele tego kultowego już auta. Auta z naszego podwórka na którym większość z was się wychowała a nawet nie ma pojęcia jak ciekawe wersje potrafiła stworzyć Żerańska fabryka.
hist-jamnik2

Zwykły, niezwykły Fiat…

Na samym wstępie muszę was wszystkich poinformować iż ten artykuł jest tylko wstępem do całej serii artykułów o różnych wersjach specjalnych dużych fiatów o jakich wam się dosłownie nie śniło. Szykuję również dla was malutką niespodziankę. Ale to już niebawem. Tak więc skupimy się konkretnie, tylko i wyłącznie na Polskim Fiacie 125p. Czyli na jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut okresu PRL-u. Chcemy uświadomić wszystkim sympatykom motoryzacji a szczególnie tym najmłodszym jak ciekawe i niezwykłe potrafiły być duże Fiaty. Auta te powstawały w bardzo małych ilościach, a duża część z nich nie przetrwała próby czasu.

hist-cabrio74-1

Specjalnie dla was postaram się stworzyć artykuł o każdym unikatowym Polskim Fiacie. Znajdą się tu takie wersje jak: Monte Carlo, Akropolis, Jamnik, 125p GTJ i wiele wiele innych. Auta, które tak znacząco odbiegały od pierwowzoru, auta które były uosobieniem marzeń Polskich konstruktorów o wielkich rajdowych sukcesach tego auta. Udowodnimy jak potrzeba stała się matką wynalazków i pokażemy na co tak naprawdę było stać naszego kochanego, kanciastego przyjaciela.

analog1-1

Wszystko dzięki jednemu człowiekowi…

Wszyscy dobrze wiemy, że już niedługo 1 listopada, Święto Zmarłych. Dlatego chciałbym przypomnieć postać pewnego człowieka. Człowieka, który nie był znany większości nawet najbardziej zapalonych fanatyków Polskiego Fiata. Człowieka, którego dziś już z nami nie ma a, któremu bardzo wiele zawdzięczam a nie miałem nawet okazji go poznać. Jest nim nie żyjący już Piotr Wiewióra. Chodząca encyklopedia wiedzy na temat dużych fiatów, to właśnie dzięki jego wieloletniej pasji i zamiłowaniu mogą dziś powstawać te artykułu. Całą swoją wiedzę, którą posiadam zawdzięczam właśnie temu człowiekowi, a teraz czas abyście i wy z niej skorzystali. Zdjęcia, które pojawią się na tej stronie będą zaczerpnięte dzięki życzliwości właścicieli strony internetowej na której Piotrek zamieszczał wyniki swojej pracy którą znajdziecie pod tym linkiem http://fiat125p.pl/ .

hist-partia-ik

Myślę, że nasz cykl rozpoczniemy od najbardziej charakterystycznego dużego Fiata czyli od wersji Jamnik. Wyczekujcie najnowszych artykułów a w między czasie zapraszam do lektury wcześniejszych równie ciekawych oto jeden z nich FIAT 131 MIRAFIORI.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia