Tworzenie systemów bezpieczeństwa kiedyś i dziś

0
60
Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa

Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa. Obecnie firmy motoryzacyjne prześcigają się w tworzeniu nowych systemów, technologi i ulepszeń…

Szukamy nowych systemów bezpieczeństwa. Aby nabyć jak najwięcej klientów, ponieważ, nie oszukujmy się, konkurencja na dzisiejszym rynku jest ogromna.  Oczywiście, prawda jest taka, że w tej chwili jest dużo więcej możliwości niż kilkadziesiąt lat temu. No właśnie, dlatego dziś przedstawimy na przykładzie hiszpańskiej marki Seat, jak w ciągu 60 lat zmieniło się konstruowanie samochodów, a przede wszystkim jak rozwijały się w tym czasie systemy bezpieczeństwa, do których klienci przywiązują największą wagę.

Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa
Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa
Systemy bezpieczeństwa kiedyś

Nie każdy wie, że pierwszy samochód powstał w 1886 roku. Nie przywiązywano wtedy dużej wagi do  jakichkolwiek systemów bezpieczeństwa, bo mało kto posiadał swoje auto, a co za tym idzie – na ulicach pojawiało się co najwyżej kilka pojazdów w ciągu dnia. Dopiero po przeszło 70 latach od skonstruowania samochodu pojawiły się pasy bezpieczeństwa (lata 60. XX wieku).- Pierwsze pasy nie przypominały tych, które znamy z nowoczesnych samochodów. Były dość sztywne i rozciągały się tylko w niewielkim stopniu. Teraz pasy przylegają do ciała i dopasowują się do jego kształtu. Dzięki temu podczas zderzenia są w stanie zatrzymać pasażera na siedzeniu – mówi Javier Luzón, Dyrektor ds. bezpieczeństwa SEAT. Kolejnym ważnym aspektem, jeśli mowa o bezpieczeństwie w samochodzie jest układ hamulcowy. W pierwszych modelach nie było żadnych systemów wspomagających hamowanie (np. ABS), a wyposażone były jedynie, jak w przypadku seata 600, w hamulce bębnowe.

Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa
Seat w tworzeniu systemów bezpieczeństwa
Systemy bezpieczeństwa  dziś

Dziś nikt nawet nie jest w stanie wyobrazić kupić sobie auta bez np. zagłówków czy poduszek powietrznych – przecież teraz to oczywista oczywistość. Jednak dopiero w latach 90. zaczęto je stosować na stałe. – SEAT 600, jak większość innych modeli różnych producentów, nie był wyposażony w ani jeden zagłówek – kontynuuje Luzón. Obecnie oferowane są najwyższe systemy bezpieczeństwa, ale na przestrzeni kolejnych lat nadal będą się rozwijać i jak twierdzi dyrektor ds. bezpieczeństwa Seata, najprawdopodobniej powstaną systemy, które oprócz ochrony przed niebezpieczeństwem będą w stanie przewidywać niebezpieczne sytuacje na drodze.

Zapraszamy do przeczytania:  Bezpieczny Zakup Auta – mały czy duży