Mini, czyli małe jest naprawdę piękne

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BMC rozpoczyna produkcję

 

Mini dość szybko zdobył znaczną popularność wśród kierowców. Początkowo sprzedawany był pod szyldem marek Austin i Morris (obie należały do BMC). Nazwa Mini została pierwszy raz użyta w 1961 roku, jednak przyjęła się i dzisiaj mało kto pamięta o pierwotnych nazwach. Samochód nie był bogato wyposażony ale cenowo wygrywał z najsilniejszymi rywalami w swojej klasie. Producent oferował również różne wersje auta, w tym wersję deluxe, która kusiła bogatym wyposażeniem. Mini był niesamowicie popularny w latach 60., do tego stopnia, że przeniknął do świata filmu i muzyki.

 

W 1968 roku doszło do połączenia firmy BMC z British Motor Holdings i Leyland Motors Ltd., co zaowocowało powstaniem British Leyland Motor Corporation, czyli firmy, która od tej pory była odpowiedzialna za dalszy rozwój i produkcję Mini. Samochód Mini Mk II posiadał zmodernizowaną atrapę chłodnicy oraz powiększoną tylną szybę. Były to dwie główne zmiany, jednak poza nimi wprowadzono wiele mniejszych, kosmetycznych poprawek. W ciągu ponad trzydziestu lat do sprzedaży weszło pięć kolejnych wersji Mini. Każda z nich wprowadzała mniejsze lub większe zmiany, jednak wciąż na pierwszy rzut oka było widać, z jakim samochodem mamy do czynienia.

mini

Zawieszenie i wyścigi

 

Doskonała przyczepność, z której słynął Mini, była zasługą wspomnianego wcześniej zawieszenia. W 1964 roku zostało ono zastąpione nowym systemem zaprojektowanym przez tę samą firmę. Zawieszenie działało niezależnie, a jego konstrukcja opierała się o gumowe worki wypełnione cieczą. Takie rozwiązanie miało zapewnić większe bezpieczeństwo i wyższy komfort jazdy. Wpłynęło niestety na koszt produkcji, a także zepsuło znakomite właściwości jezdne, które wcześniej były ogromnym atutem Mini. Z tych powodów w 1971 roku wrócono do oryginalnego zawieszenie i pozostano przy nim aż do zakończenia produkcji.

 

Opisywane właściwości jezdne i wspaniała praca zawieszenia zapewniająca przyczepność i dobre sterowanie zaciekawiły przedstawicieli rajdów samochodowych. Na wstępie pojawił się problem w postaci za słabego silnika. Mniej więcej w tym samym okresie współpracę z Issigonisem nawiązał znany wszystkim John Cooper (dwukrotny mistrz świata konstruktorów Formuły 1) i podjął się ulepszenia silnika Mini. Owocem tej współpracy była jednostka o mocy 55 KM. Tak narodził się Mini Cooper wprowadzony do seryjnej produkcji. Powstał również zespół rajdowy BMC. W 1963 roku powstał Cooper S, który dysponował mocą 70 KM, co pozwoliło na wygranie rajdu Monte Carlo rok później. Taka sama sytuacja miała miejsce w roku 1965 i 1966, gdzie wszystkie miejsca na podium zajęły samochody Mini.

 mini

Wszystko ma swój koniec

 

W 2000 roku z linii produkcyjnej zjechał ostatni samochód Mini. Łącznie wyprodukowano aż 5.387.862 egzemplarzy (licząc wszystkie wersje nadwoziowe). Do tej pory Mini jest najpopularniejszym brytyjskim samochodem, który wyprodukowano w największej ilości. Aktualnie prawa do marki posiada BMW, która produkuje nowe MINI stylistycznie nawiązujące do pierwowzoru. Przez lata samochód zdobył sławę na całym świecie i doczekał się licznych odniesień w popkulturze. Pojawiał się w filmach, książkach, a nawet grach komputerowych. Posiada również grono wiernych fanów, dla których jest czymś więcej niż zwykłym samochodem. Możemy być pewni, że Mini ma stałe miejsce w historii motoryzacji i nigdzie się nie wybiera.

Zobacz także: Fiat 500 – dzieje włoskiej perełki

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia