FSM BESKID 106, pojazd który miał tak na prawdę zastąpić przestarzałego Polskiego Fiata 126p. Polską szansę jak się później okazało wykorzystało francuskie Renault…
Beskid był polskim samochodem koncepcyjnym o jednobryłowym nadwoziu. Został zaprojektowany na początku lat 80 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych BOSMAL w Bielsko-Białej. W sumie powstało 7 egzemplarzy tego modelu w 4 wersjach.
W 1981 roku projektanci pod kierownictwem inż. Wiesława Wiatraka rozpoczęli prace konstruktorskie nad następcą Fiata 126p. W 1982 roku były już gotowe plany konstrukcyjne auta i tym samym rozpoczęto budowę pierwszego prototypu. Jak się okazał prototyp powstał w ciągu 10 miesięcy i został zaprezentowany w 1983 roku. Karoseria odznaczała się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym Cx=0,29. Dzięki temu osiągnięciu Beskid zużywał około 3,9 L/100km paliwa przy prędkości 90 km/h. Z początku w aucie został zamontowany chłodzony cieczą silnik o pojemności 594 cm³ oraz mocy maksymalnej 20,6 kW osiąganej przy 5500 obr./min.
W 1987 roku została opracowana wersja modelu Beskid o długości łącznej 3,5 m z silnikiem z Fiata 126p Bis. W roku 1991 zrobiono makietę teoretycznej produkcyjnej wersji samochodu, częściowo zunifikowana pod względem wyglądu zewnętrznego z Cinquecento. Przy jej opracowaniu konstruktorzy z ośrodka BOSMAL i plastycy z krakowskiej ASP skupili się głównie na dopracowaniu wnętrza pojazdu. W latach 80 nawiązano też współpracę z FSO. Planowano wtedy wykorzystać w Beskidzie elementy podwozia i silników modelu FSO Wars.
Niestety z przyczyny ekonomiczno-politycznych nigdy nie rozpoczęto seryjnej produkcji. Ogółem powstało 7 prototypów z czego 1 został rozbity w próbie zderzeniowej, a pozostałe 6 przechodziło próby drogowe. Po przełomowym roku 1989 władze kazały zniszczyć prototypy, jednak inżynierowie nie wykonali polecenia. Dzięki tym ludziom dziś możemy oglądać te pojazdy i sami stwierdzić zgodnie, że ten pojazd miał wielką szansę na sukces…
FSM Beskid 106 jest do obejrzenia w Muzeum Motoryzacji w Warszawie (żółty), Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (2 egzemplarze, biały i zielony), na Politechnice Opolskiej (kolor biały), w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie (zielony) oraz w zakładowym muzeum ośrodka BOSMAL w Bielsku-Białej ( kremowy). Dokumentacja została zniszczona wcześniej, ponieważ musiał on ustąpić miejsca licencjonowanemu Fiatowi Cinquecento…
W pierwszym nagłówku wspomniałem o Renault. Oczywiście nie ma oficjalnego komunikatu Renault, ale większość zgodnie twierdzi, że podczas porównywania zdjęć Beskida z Renault Twingo nie zauważają różnic bo są tylko i wyłącznie podobieństwa…