Citroen 2CV historia powstania

809

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Citroen 2CV historia powstania

Citroen 2CV historia powstania

Citroën 2 CV stanowi ogromny przełom w historii francuskiej marki. To właśnie popularna „kaczka” zapoczątkowała erę kontrowersyjnych projektów, które wśród fanów czterech kółek do dziś wzbudzają skrajne emocje. Model produkowany przez 41 lat zaskarbił sobie sympatię całej rzeszy odbiorców, którzy pokochali ten samochód za niecodzienną stylistykę i nieprzeciętne walory użytkowe. Citroen 2CV historia powstania.

Historia motoryzacji nie pamięta zbyt wielu modeli, które byłyby choć w połowie tak charakterystyczne jak Citroën 2 CV. W chwili debiutu samochodu, dwubryłowe nadwozie o obłych kształtach i karykaturalnie wąskie koła, składały się na całość, która została okrzyknięta mianem najbrzydszego samochodu. Dziś częściej można spotkać się z epitetem, określającym model 2 CV jako uroczy, piękny i sympatyczny. Początkowa niechęć odbiorców bardzo szybko przerodziła się w prawdziwą miłość, która zapewniła „brzydkiemu kaczątku” nienaturalnie długą egzystencję na rynku – samochód był produkowany w niemal niezmienionej formie od roku 1949 aż do roku 1990.

 

Citroen 2CV historia powstania – Wszystko zaczęło się przed wojną

Koncepcja niedrogiego samochodu powstała już w 1936 roku. Pierre-Jules Boulanger – ówczesny prezes Citroëna – zapragnął stworzyć samochód, który miałby zmotoryzować masy. Założenia, którymi mieli kierować się inżynierzy pracujący przy projekcie TPV (bardzo mały samochód), były jasno określone – pojazd miał wygodnie mieścić 4 osoby i 50 kg bagażu. Zawieszenie musiało zapewniać wyśmienity komfort resorowania – podczas jazdy z prędkością 50 km/h, w koszu mieszczącym 60 jaj miała przetrwać każda sztuka. Niemożliwe? Nie dla francuskiego producenta.

Prace nad projektem trwały dwa lata. W 1939 roku firma miała gotowych aż 250 w pełni funkcjonalnych prototypów. Charakterystyczne dwubryłowe nadwozie było ewenementem w tamtych czasach. Obrazu nowatorskiej konstrukcji dopełniał płócienny dach, który można było złożyć. Pod maskę prototypu trafił dwucylindrowy silnik typu bokser, o pojemności 0,38 litra. Chłodzona cieczą jednostka (chłodnica została umieszczona za silnikiem) rozwijała moc rzędu 8 KM. Napęd był przenoszony na koła za pośrednictwem trzystopniowej przekładni niezsynchronizowanej. Co ciekawe, projektanci nie zdecydowali się na montaż rozrusznika, zatem samochód trzeba był uruchamiać korbą.

II wojna światowa doprowadziła jednak do przerwania prac nad rozwojem samochodu. W celu ochrony tajemnicy przemysłowej, Francuzi zniszczyli niemal wszystkie egzemplarze modelu 2 CV – ze 250 wyprodukowanych sztuk przetrwała tylko jedna, która został rozłożona na części i ukryta w różnych częściach kraju. Zachowana została także dokumentacja techniczna, dzięki czemu po zakończeniu działań wojennych możliwe było wznowienie prac nad projektem TPV.

 

Citroen 2CV historia powstania – Prezentacja gotowego modelu

Prace nad modelem 2 CV zostały wznowione w 1946 roku. Pierre-Jules Boulanger chciał za wszelką cenę zachować poufność projektu, toteż dalszy rozwój samochodu był prowadzony w nowym ośrodku w Ferté-Vidam. Warto zaznaczyć, że obiekt ten funkcjonuje do dziś jako centrum badawcze Citroëna. Gotowy egzemplarz został zaprezentowany światu 7 października 1948 roku, na salonie samochodowym w Paryżu.

W odróżnieniu od egzemplarzy testowych, produkcyjny model był wyposażony w dwa reflektory i dwie wycieraczki szyby czołowej. Obła sylwetka samochodu, choć nieznacznie odbiegała od wczesnego projektu, nadal odznaczała się symetrią i stylistyczną konsekwencją. Wersja produkcyjna różniła się jednak od prototypu nie tylko pod względem stylistyki, ale i mechaniki. Pod maskę modelu 2CV trafiła jednostka napędowa o tej samej pojemności, ale o mocy większej o 1 KM. Produkcyjny silnik był chłodzony powietrzem, a za przeniesienie napędu odpowiedzialna była czterobiegowa skrzynia z synchronizacją przełożeń. Samochód został też wyposażony w udogodnienie w postaci rozrusznika.

Wnętrze Citroëna 2 CV było kwintesencją prostoty. Wczesne egzemplarze nie były wyposażone nawet w tradycyjne fotele – kierowca i pasażerowie siedzieli na płótnie rozciągniętym w metalowym stelażu. Wyposażenie obejmowało wyłącznie to, co było niezbędne do jazdy.

Największą zaletą Citroëna 2 CV było nietypowe i innowacyjne zawieszenie. Nowatorska konstrukcja przewidywała zastosowanie sprężyn, mających łączyć ze sobą zawieszenie kół przednich i tylnych. Taki zabieg sprawił, że w momencie najechania przednim kołem na nierówność, koło tylne unosiło się na identyczną wysokość jeszcze przed kontaktem z wybojem. Dzięki temu udało się uniknąć wystąpienia zjawiska kołysania wzdłuż osi poprzecznej pojazdu. Efekt? Komfort, które w tamtych czasach był poza zasięgiem konkurencji. Mało tego, niewielki 2 CV bez większego problemu ucierał nosa wielu znacznie droższym modelom.

Citroen 2CV historia powstania
Kaczka tak był powszechnie nazywany 2CV

 

Citroen 2CV historia powstania – Pierwsze reakcje były dalekie od pozytywnych

Publika paryskiego salonu mogła jednak ocenić samochód wyłącznie pod kątem stylistyki nadwozia, a ta, mówiąc delikatnie, nie przypadła do gustu zgromadzonym. 2 CV z miejsca został okrzyknięty najbrzydszym spośród wszystkich oferowanych samochodów, jednak taka reakcja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem – klienci marki byli przyzwyczajeni do luksusowych modeli, jak choćby Traction. Mimo głosów krytyki, nadrzędny cel został osiągnięty – samochód stał się sensacją roku 1948.

W roku następnym wyprodukowano zaledwie 900 egzemplarzy „brzydkiego kaczątka”, jednak samochód bardzo szybko zaczął zdobywać popularność – klienci przyzwyczaili się do kontrowersyjnego designu, jednocześnie doceniając bogate walory użytkowe samochodu. Lata 50. upłynęły pod znakiem modernizacji projektu, jednak prawdziwy rozkwit modelu 2 CV przypada na lata 60.

Kultowy samochód był produkowany do roku 1990. Większość egzemplarzy opuściła fabrykę Citroëna we Francji, nieliczne sztuki zjeżdżały z linii montażowej w Portugalii. Na całym świecie, model 2 CV do dziś ma zagorzałe grono zwolenników, a dobrze utrzymane jednostki zyskały status cenionych klasyków.

zobacz inne motolegendy Willys MB Jeep – narodziny legendy

Citroen 2CV historia powstania
2CV był częstym gościem na ulicach polskich miast, tutaj w Warszawie pod koniec lat 70’tych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia