FIAT 126p FL Face Lifting

1916

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

fiat 126p fl w kolorze czerwonym

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Polskiego Fiata 126p produkowano od 1973 roku na włoskiej licencji. Z biegiem lat modernizowany, wciąż był dla wielu Polaków marzeniem… szczególnie wersja Fiat 126p FL czyli po liftingu, taka bogata i nowoczesna, ale to były czasy.

FIAT 126p FL

Fiat 126p fl zdjęcie z folderu
Fiat 126p fl zdjęcie z folderu

W połowie lat osiemdziesiątych eksport Polskiego Fiata 126p spadał,a modernizacja wynikała głównie z potrzeby dostosowania samochodu do europejskich norm homologacyjnych. FSM musiała, więc zareagować i wraz z pomocą włoskich inżynierów w 1985 roku narodził się Polski Fiat 126p – 650 FL (face lifting).

Wnętrze samochodu było wyraźnie zauważalne, ponieważ zastosowano nową deskę rozdzielczą, dużo nowocześniejszą i pozbawioną ostrych krawędzi. W samym jej środku umieszczono też kratkę nawiewu powietrza. Wygospodarowano też miejsce na półkę z głośnikiem, po środku było miejsce specjalne na radio, znalazła się tam też zapalniczka, śmietniczka oraz 2 cięgna sterowaniem dopływu powietrza. Ważny był też nowy licznik, który zastąpił starą wersję nazywaną „kapliczką”.  Licznik wyróżniał się wieloma kontrolkami, nowym prędkościomierzem, 2 licznikami kilometrów, wskaźnikiem paliwa oraz:
– 1. włącznikiem świateł,
– 2. włącznikiem świateł awaryjnych,
– 3. włącznikiem ogrzewania tylnej szyby ( w niektórych wersjach),
– 4. włącznikiem światła przeciwmgielnego
– 5. oraz włącznikiem elektrowentylatora, który znajdował się w najbogatszej wersji wyposażenia.
Elektryczny spryskiwacz szyb był włączany dźwignią wycieraczek. Zapalanie auta odbywało się z kluczyka, dźwignia przepustnicy ciepłego powietrza znalazła się na miejscu zajmowanym wcześniej przez dźwignię uruchamiania rozrusznika tuż obok dźwigni ssania.

Tychy 02.1986. Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM). Nowe modele Fiata 126p Face Lifting na taśmie montażowej. /bpt/ PAP/CAF- Stanisław Jakubowski
Tychy 02.1986. Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM). Nowe modele Fiata 126p Face Lifting na taśmie montażowej. /bpt/ PAP/CAF- Stanisław Jakubowski

Fiat 126p FL – co zmieniono?

Najbardziej rzucającą się w oczy modernizacją były czarne większe zderzaki z tworzywa sztucznego. Pojawiły się też nowe listwy ochronne montowane na bokach samochodu i dwa światła czyli: czerwone przeciwmgielne i białe cofania wmontowane w tylne zderzaki. Błotniki przednie i tylne zostały głębiej przetłoczone, na rynienkach dachowych pojawiły się plastikowe, czarne nakładki ozdobne. Niektóre egzemplarze wyposażano też w rozrusznik z wyłącznikiem elektromagnetycznym uruchamianym kluczykiem. Bogate wersje miały tylne oparcia składane oraz uchylne tylne szyby.

W tym samym roku zaprzestano montażu zderzaków stalowych, które montowano od początku produkcji. Z kolei w 1988 roku zakończono ostatecznie produkcję wersji Standard oraz ujednolicono błotniki tylne z wersją 126 BIS ponieważ, posiadała większe otwory wlotu powietrza.

Nowe modele Fiata 126p Face Lifting na placu fabrycznym
Nowe modele Fiata 126p Face Lifting na placu fabrycznym

Należy jednak zaznaczyć iż FSM nie przestrzegała utworzonych przez siebie wersji. Lata 1984 /86 to lata, w których montowane było to, co było aktualnie dostępne w magazynach. Można było spotkać wersje FL z mniejszymi kratkami wlotu powietrza na bocznych błotnikach, węższymi zderzakami czy bez czarnych rynienek ozdobnych na dachu.

Poczytaj również o: NIEZREALIZOWANY PROJEKT – FSM BESKID 106

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia