Garbus – VW typ 1 prawdziwa historia film

1104

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Garbus - VW typ 1 prawdziwa historia

Garbus – VW typ 1

Kiedy jeszcze przed wojną zrodziła się koncepcja kompaktowego samochodu dla ludu, żaden z jego twórców prawdopodobnie nie podejrzewał, że charakterystyczny dźwięk chłodzonego powietrzem boksera będzie rozbrzmiewał na wszystkich kontynentach, a od dnia rozpoczęcia produkcji, samochód będzie opuszczał bramy fabryk w 20 państwach, przez niemal kolejnych siedem dziesięcioleci. Volkswagen Typ 1, szerzej znany jako Garbus, bez cienia wątpliwości jest dziś jedną z największych legend świata motoryzacji, choć jego początki wcale nie wskazywały na to, że czeka go taki zaszczytny los. Garbus – VW typ 1

Garbus - VW typ 1
w pełni odrestaurowany model rok 1951
Garbus - VW typ 1
model 1949

Garbus – VW typ 1 – Przedwojenne początki

Pierwsze szkice auta dla ludu powstały już w 1925 roku, a ich autorem był Béla Barényi. Samochód nie wyszedł jednak poza deskę kreślarską, do czasu, aż w latach 30. projektem zajął się Ferdynand Porsche. W tamtym okresie, koncepcję niedrogiego auta kompaktowego rozwijało kilku producentów, jednak za prawdziwego protoplastę garbusa, uważa się czeską Tatrę V570 (za co Volkswagen musiał później zapłacić niemałe odszkodowanie).

Garbus - VW typ 1
model 1949

Garbus - VW typ 1

 

Garbus – VW typ 1 – tata Hitler

Bezpośrednim inicjatorem powstania kultowego Garbusa był nie kto inny, jak sam Adolf Hitler (rzekomo zagorzały miłośnik czterech kółek). To właśnie wódz i kanclerz Rzeszy, powierzył Ferdynandowi Porsche opracowanie auta dla ludu. Założenia były z góry narzucone – samochód miał mieścić dwie dorosłe osoby i trójkę dzieci, osiągać prędkość 100 km/h, być w stanie podjechać pod wzniesienie o 30-stopniowym nachyleniu, spalać 10 litrów benzyny na 100 km, a wszystko to miało być oferowane za cenę, nieprzekraczającą kwoty 990 marek. Zadanie niemożliwe? Otóż nie!

Prawdziwa historia Garbusa rozpoczyna się w roku 1935, kiedy Porsche zaprezentował Hitlerowi pierwsze prototypy. Samochody były wyposażone w czterocylindrowy silnik typu bokser, o pojemności 985 cm3. Jednostka legitymowała się mocą 22,5 KM. Trzy egzemplarze zostały poddane testom na dystansie 50 000 km.

Garbus - VW typ 1
model 1956

Garbus - VW typ 1

 

Garbus – VW typ 1 – Ferdynand Porsche ojciec biologiczny

Ciekawostka – wszystkie prototypy zostały skonstruowane w prywatnym garażu Ferdynanda Porsche w Stuttgarcie.

Rok później, Daimler-Benz wykonał 30 egzemplarzy testowych (VVW 3) – 29 samochodów bez tylnej szyby i jeden kabriolet. Władze postanowiły wesprzeć finansowo projekt, co pozwoliło na rozpoczęcie testów drogowych, które zostały przeprowadzone na dystansie niemal dwóch i pół miliona kilometrów. W 1938 roku rozpoczęła się budowa zakładów Volkswagen. W celu dopracowania linii produkcyjnej, Ferdynand Porsche zwerbował do pomocy amerykańskich inżynierów niemieckiego pochodzenia. Bryła samochodu została „wygładzona” w tunelu aerodynamicznym, dzięki czemu Garbus zyskał linię, która przetrwała przez kolejne dziesięciolecia. W tym czasie, władze wprowadziły książeczki oszczędnościowe, mające przybliżyć społeczeństwo do zakupu własnych czterech kółek.

W praktyce okazało się jednak, że zgromadzony w ten sposób kapitał, nie posłużył do zmotoryzowania ludu, a do napędzenia wojsk III Rzeszy.

Garbus - VW typ 1
model 1951

Garbus - VW typ 1

 

Garbus – VW typ 1 – Volkswagen Typ 1 narodził się po wojnie

Po zakończeniu II wojny światowej, los fabryki zawisł na włosku. Udało się jednak wyprodukować 55 pierwszych egzemplarzy, z których większość trafiła do wojskowych i medycznych służb brytyjskich. Tak narodził się Volkswagen Typ 1, sprzedawany po prostu jako Volkswagen (numeracja, nawiązująca do pojemności skokowej silnika, została wprowadzona dopiero później).

Egzemplarze seryjne realizowały wszystkie założenia projektowe – były wyposażone w żwawy i oszczędny silnik typu bokser, który został zamontowany na innowacyjnym (jak na tamte czasy) gumowym zawieszeniu.

Już w 1946 roku, z bramy fabryki wyjechał 10-tysięczny egzemplarz, jednak kulejąca po wojnie gospodarka, szybko dała się we znaki Volkswagenowi. Sprzedaż osobom prywatnym została wstrzymana, a ze względu na braki w dostawie węgla, w 1947 roku fabryka została czasowo zamknięta. Produkcję wznowiono w 1948 roku, z wynikiem na poziomie 20 000 egzemplarzy.

W tym samym roku powstały pierwsze seryjne modele bez dachu. Produkcją zajęły się zakłady Joseph Hebmüller. Cztery lata później miał miejsce wielki pożar, w wyniku którego fabryka została zamknięta. Z 2000 zamówionych kabrioletów, wyprodukowanych zostało ledwie 696 egzemplarzy. Od 1949 roku, produkcją kabrioletów zajmował się też Karmann.

Garbus - VW typ 1 Garbus - VW typ 1

 

Garbus – VW typ 1 – Na podbój świata

Kryzys roku 1947 nie przeszkodził firmie w uruchomieniu eksportu. Generalnym importerem Volkswagena została firma braci Pon z Holandii. W 1948 roku, kiedy moce produkcyjne ruszyły pełną parą, eksport został rozszerzony na Danię, Belgię, Szwecję, Szwajcarię i Luksemburg. Do Stanów Zjednoczonych, Garbus dotarł na początku 1949 roku.

Rekord w liczbie wyprodukowanych samochodów, który został ustanowiony przez Forda, Volkswagen zdołał pobić w 1972 roku. Właśnie wtedy, z taśmy produkcyjnej zjechał egzemplarz oznaczony numerem 15 007 034. Do dnia zakończenia produkcji w 2003 roku, Garbus był sprzedawany na niemal wszystkich światowych rynkach, a produkcja odbywała się łącznie w 20 krajach. W lipcu 2003 roku, w meksykańskim Puebla, zaprezentowany został ostatni wariant Última Edición. Wkrótce potem, produkcja została wygaszona, a Volkswagen zakończył pewną erę w dziejach motoryzacji – erę prostego, niedrogiego samochodu, który zdołał zmotoryzować cały świat.

Mikrus MR 300 mógł być polską 500-ką

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia