Citroen 2CV – kultowa konserwa na 4 kołach

395

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Citroen 2CV czyli niewielkich rozmiarów auto, które zmotoryzowało Francję.

Kiedy rozmyślałem nad tematem tego artykułu, przyszło mi do głowy czemu by nie Citroen 2CV ? Skoro opisałem już kultowy samochód, który zmotoryzował Niemcy (VW Garbus), a także niewielką włoską perełkę, która zmotoryzowała Włochy (Fiat 500), to dlaczego by nie trzymać się tej drogi? Tak więc drodzy czytelnicy…

Zanim w 1948 roku Citroen zaprezentował światu model Citroen 2CV, Francja nie miała swojego ukochanego samochodu. Żaden z dotychczas wyprodukowanych modeli nie zdołał porwać tłumów i rozkochać w sobie całej rzeszy kierowców. Potrzebny był nowy popularny samochód, prosty, tani i praktyczny. Z tego założenia wyszedł Pierre Michelin po tym, jak w połowie lat trzydziestych jego firma przejęła Citroena. Kiedy podzielił się swoją wizją z dyrektorem firmy Pierrem Boulangerem, ten ostatni, zebrawszy zespół konstruktorów, postawił przed nimi zadanie stworzenia małego samochodu, który jest w stanie przewieźć 4 osoby, rozwinąć prędkość 50 km/h będąc przy tym ekonomicznym i dość komfortowym. Zaczęło się.

 

„Cztery koła pod parasolem”

 

Właśnie wtedy padło słynne hasło „cztery koła pod parasolem”, które miało opisywać wygląd auta, a zaraz po nim Pierre Boulanger obrazowo opisał czego oczekuje od samochodu mówiąc „Chcę, aby w aucie mogły wygodnie pomieścić się cztery osoby wraz z koszykiem zawierającym 60 jaj i by podczas jazdy z prędkością 50 km/h nie zrobiła się z nich jajecznica”. Tak naprawdę to jedno zdanie zawierało w sobie wszystkie informacje, jakich potrzebowali projektanci. Nie pozostało nic innego, jak tylko ruszyć do pracy.

 

Jednym z głównych wymogów była niska waga auta i właśnie z tego względu w prototypach w znacznej części wykorzystano aluminium. Samochód był dość wysoki, a jego dach został wykonany z płótna, które można było złożyć. Pierwsze egzemplarze były gotowe już w 1938 roku, a w ciągu kilku następnych miesięcy zbudowano ich aż 250. Rozpoczęły się testy, które samochód przeszedł bez większych problemów. Okazało się, że konstrukcja jest naprawdę przemyślana. Auta miało w krótkim czasie trafić do produkcji seryjnej, na przeszkodzie stanął jednak wybuch II Wojny Światowej. Wizja popularnego samochodu, który będzie dostępny dla wszystkich zeszła na dalszy plan.

Citroen 2CV
Citroen 2CV

Koniec wojny

 

Wraz z końcem wojny Citroen wrócił do swoich planów. Było to możliwe, gdyż zachowała się cała dokumentacja konstrukcyjna oraz jeden egzemplarz prototypowy. Reszta została zniszczona, częściowo przez samych inżynierów w obawie przed przejęciem konstrukcji przez Niemców, a częściowo przez zgubny wpływ działań wojennych. Budowane na nowo wersje prototypowe zachowały wygląd przedwojennych modeli, jednak elementy aluminiowe zamieniono na stalowe. Miała na to wpływ sytuacja gospodarcza po wojnie, a konkretnie wygórowane, z powodu małych dostępnych ilości, ceny aluminium. Wprowadzono również niewielkie zmiany w silniku.

 

Citroen 2CV został zaprezentowany w Paryżu 6 października 1948 roku i od razu zdobył uznanie w oczach klientów. Auto było co prawda, mówiąc wprost, brzydkie, jednak jego walory użytkowe oraz niska cena przeważyły. Silnik, w który wyposażono Citroena miał pojemność 375 cm³, był chłodzony powietrzem i rozwijał moc 9 koni mechanicznych. Tak niska moc sprawiła, że 2CV spalał bardzo mało paliwa oraz, jak się miało okazać, był praktycznie nieawaryjny. Z drugiej strony samochód był wolny zarówno w trakcie nabierania prędkości, jak i później. Na pochwałę zasługiwał hydrauliczny układ hamulcowy.

Citroen 2CV
Citroen 2CV

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia