Jazda bez dokumentów, bez mandatu

1415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda bez dokumentów Brak uprawnień do kierowania pojazdem
Brak uprawnień do kierowania pojazdem - co z tego wynika

Jazda bez dokumentów, bez mandatu. Zgodnie z planem z końcem 2017 roku zniknie konieczność wożenia ze sobą: dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz polisy OC… 

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło plany związane z rozwojem państwowych usług dla użytkowników telefonów komórkowych. Jazda bez dokumentów jest możliwa dzięki posiadaniu przez kierowcę odpowiednich uprawnień. Ma to umożliwić platforma mDokumenty. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że w październiku 2017 roku ma być uruchomiona usługa cyfrowego potwierdzenia prawa jazdy. Jeszcze przed końcem 2017 roku będzie potwierdzony dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia umowy OC.

Jazda bez dokumentów

Osoba decydująca się na taką usługę, podaje numer telefonu, z którego korzysta.Gdy zatrzyma nas policja, kierowca poda funkcjonariuszom swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Kontrolujący wprowadzą je za pomocą interfejsu urządzenia zamontowanego w radiowozie. Następnie na telefon kierowcy przyjdzie SMS z kodem dostępu. Podajemy go policjantowi, a ten uzyska wtedy dostęp do potrzebnych mu danych. W przypadku, gdy w miejscu zatrzymania nie będzie zasięgu sieci komórkowych albo po prostu rozładuje nam się telefon, policja skorzysta z procedury zapasowej czyli zweryfikuje nasze dane za pomocą własnego urządzenia oraz kontaktu radiowego z najbliższą komendą.

Korzystanie z mDokumentów na pewno zmniejszy ryzyko otrzymania mandatu za brak dokumentów, bo jak wiadomo dzięki temu policja nie będzie nas karać za ich brak. Dziś dość często zapominamy dowodu rejestracyjnego niż telefonu. Z kolei, gdy spowodujemy stłuczkę, nie załatwimy sprawy poprzez spisanie oświadczenia. Wtedy konieczne będzie wezwanie na miejsce policji, by sprawdziła tożsamość kierowców, dane samochodu oraz fakt posiadania prawa jazdy czy ważnej polisy OC.

Jazda bez dokumentów

System ma być bezpieczny, a zgubienie lub kradzież telefonu nie będzie oznaczać utraty tożsamości. Telefon jest tylko sposobem na uzyskanie dostępu do dokumentu. Z mDokumentów będą mogli skorzystać posiadacze wszystkich rodzajów telefonów, wystarczy, że takie odbierają wiadomości SMS. Korzystanie z mDokumentów będzie dobrowolne, a dokumenty tradycyjne pozostaną w obiegu.

 

Poczytaj o ważnym polskim projekcie : FSO WARS – NOWOCZESNY POJAZD Z ŻERANIA

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia