FSO Polonez MR’87 – zmodernizowany Polonez Borewicz

1578

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

FSO Polonez MR'87

FSO Polonez MR’87 – był wersją, która miała na celu unowocześnienie przestarzałego już Poloneza. Większość zmian była widoczna na zewnątrz pojazdu…

Prospekt FSO Polonez MR'87
Prospekt FSO Polonez MR’87

Zaczęło się w roku 1986…

W latach 80-tych Polonez miał już znacznie opatrzoną sylwetkę. FSO postanowiło, więc poddać go stopniowej modernizacji. W dużej mierze wygląd zewnętrzny miał podtrzymać atrakcyjność auta, zwłaszcza na zachodnich rynkach eksportowych. Do produkcji w roku 1986 skierowano nieznacznie zmodernizowanego Poloneza oznaczonego jako MR’86. Warto jeszcze wspomnieć o samym skrócie MR. Jak się okazuje nie jest on trudny, a oznacza po prostu Model Roku.

Najbardziej zauważalną i w największym stopniu poprawiającą użytkowanie samochodu zmianą było pojawienie się na słupkach „C” małych okien. Miały one w głównej mierze na celu poprawę widoczności, dzięki czemu model zyskał też potoczne określenie – akwariumPolonez MR’87 zyskał też przedni pas z modelu Coupé. Znacząco zmalało tak zwane „martwe pole” ograniczające widoczność podczas cofania.

Istotne zmiany zaszły też w sercu Poloneza

W roku 1986 rozpoczęto prace nad silnikami. Zwiększono pojemność bazowego silnika  do 1.6 l, w efekcie jego moc wzrosła do 87 KM. Montowano go równorzędnie z mniejszą jednostką. W tym samym roku rozpoczęto prace nad turbodoładowaną wersją silnika 1.5. Osiągała ona moc 140 kW, nie zdecydowano się jednak na jej seryjną produkcję z powodu problemów konstrukcyjnych oraz wysokiej awaryjności i niskiej trwałości.W roku 1986 do produkcji wszedł silnik CB o pojemności 1598 cm³ i mocy 87 KM, wersja z tym silnikiem nosiła oznaczenie 1.6 LE.

Rok później dokonano kolejnej zmiany, zamiast tylnego plastikowego spojlera znanego już z MR’83, 85 i 86, pojawiło się przetłoczenie na tylnej klapie. W wyniku modyfikacji otrzymał on również nowe regulowane od wewnątrz lusterka oraz ramki drzwi lakierowane proszkowo na kolor czarny. Model ten nosił fabryczne oznaczenie MR’87. Wraz z tą modernizacją postanowiono zmienić nazewnictwo wersji wyposażeniowych na trzyliterowe, dodając literę „S”. Najpopularniejsze wersje tego modelu to 1.5 SCE – produkowana głównie na eksport. Potem kolejno 1.5 SLE i 1.6 SLE.

Modele MR’86 oraz MR’87 oferowane były również ze starszym typem przedniej części nadwozia z odmiany MR’83. FSO Polonez MR’87 w takiej kompletacji przeznaczony był głównie na rynki eksportowe, a zastosowanie odmiennej stylizacji przedniej części nadwozia spowodowane było chęcią odróżnienia podstawowej wersji wyposażeniowej od pozostałych, bogatszych odmian.

FSO Polonez MR'87
FSO Polonez MR’87 przeznaczony na eksport

Koniecznie przeczytaj też o: JAZDA BEZ DOKUMENTÓW, BEZ MANDATU

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia